W 2016 roku 1% najbogatszych osób na świecie ma zgromadzić taki majątek jak 99% reszty świata? Otóż nie.

TL;DR: 1% najbogatszych miało 44-48% majątku w momencie tworzenia raportu, na którym opierają się wszystkie publikacje na temat tej proporcji.

Jak dowiadujemy się z poniższego video, zgromadzenie światowego majątku przez 1% krezusów, to bzdura. Świat jest bardziej sprawiedliwy. Można się rozejść.

Według autora, wszystkie publikacje o posiadaniu połowy światowego majątku przez 1% najbogatszych opierają się na jednym raporcie opublikowanym przez Oxfam [PDF]. Raporcie, który oparł się na 4-letnim trendzie, żeby przeprowadzić 6-letnią prognozę, przy okazji zupełnie ignorując dłuższy, 14-letni trend.

The LIE - Alarming Inequality Growth - YouTube 0:55

Kiedy widzę takie dane, z automatu włącza mi się bullshit detector. I mówię tu o danych z filmu, nie z niby-nierzetelnego raportu.

Co jest nie tak z tym filmem?

Patrząc na wykres, można odnieść wrażenie, że 99% świata posiada znacznie większy majątek niż 1% najbogatszych. Patrząc na fioletową i zieloną linię widzimy wyraźnie, że w okolicach 2010 roku, najbogatsi mieli jakieś 20% majątku, a najbiedniejsi 80%. Później najbogatsi zaczęli superszybko pożerać majątek biednych, żeby doprowadzić do wyrównania. Podkreśla to czerwoność dorysowanej kreski.

Przynajmniej dopóki nie spojrzymy na skalę po lewej stronie. Jeśli dodamy pełną skalę, różnice między majątkiem 1% najbogatszych i pozostałych 99% populacji, będą wyglądały „trochę” inaczej.

wykres posiadanego majątku przez 1% najbogatszych i 99% najbiedniejszych

Procent udziału globalnego majątku przez 1% najbogatszych i 99% najbiedniejszych w latach 2000-2014. Źródło: Oxfam.

Ufff…  Jak dobrze, że 1% najbogatszych wcale nie ma połowy majątku. Ma „tylko” 44-48%.

Ale szczerze? Jak dla mnie, to bez znaczenia, czy ta liczba to 48%, czy 50%. Liczy się rząd wielkości, a tego na filmie nie widać.

Oczywiście taki dobór skali to tylko przypadek. Tak samo jak to, że w październiku 2015, Credit Suisse potwierdził przewidywania Oxfomu szacując, że 1% najbogatszych zdobył zgromadził już 50,4% światowych zasobów [PDF].

Nie musicie tego mówić autorowi filmu. Pewnie i tak to wie.