Indekser pozycjonera – wynik testu

Podobno w dzisiejszych czasach jedną z kluczowych umiejętności pozycjonera jest indeksowanie zdobytych linków. Czy Indekser Pozycjonera może w tym pomóc?

Rozpoczęty prawie 2 tygodnie temu test Indeksera Pozycjonera uważam za zakończony.

O co chodziło

Celem było sprawdzenie, czy Indekser Pozycjonera rzeczywiście coś robi, czy właściciel ściemnia :). Narzędzie ma wspomagać indeksowanie stron przez Google, a stopień indeksacji badałem na podstawie wyniku zwróconego przez polecenie „site:” w Google.

Uwaga: właściciel omawianego narzędzia nie wiedział o teście. Na wszelki wypadek test przeprowadziłem za pomocą konta znajomego.

Testowane były dwie dobrze zoptymalizowane i możliwie podobne do siebie witryny postawione na WordPressie na nowych domenach i mające po około 6000 „artykułów” i 7500 tagów. Łączną liczbę podstron szacowałem na 14.000 (WP sam generuje strony archiwów itp.).

Różniły się tylko tym, że jedna z nich została dodana do narzędzia Indekser Pozycjonera, a druga została zostawiona sama sobie. Strony nie były linkowane z zewnątrz ani dodane do GWT.

Efekty pracy Indeksera Pozycjonera

Najpierw strona niepodłączona do Indeksera Pozycjonera. WordPress ma wbudowane mechanizmy informujące wyszukiwarki o nowych wpisach, więc zwykle nawet bez linkowania z zewnątrz strona zaczyna się pojawiać w indeksie sama z siebie.

Liczba zaindeksowanych stron w kolejnych dniach od uruchomienia strony jest widoczna na wykresie poniżej. Użyte statystyki nie podają na skali pionowej site’u. W tym przypadku jedna podziałka na osi y to około 8 stron.

Liczba podstron nowej strony zaindeksowanych przez Google bez użycia Indeksera Pozycjonera w zależności od dnia

Liczba podstron nowej strony zaindeksowanych przez Google bez użycia Indeksera Pozycjonera w zależności od dnia

Jak widać na wykresie, przez 2 tygodnie zaindeksowało się 76 podstron, co daje podstawę do analizy wyniku uzyskanego z wykorzystaniem omawianego narzędzia.

Liczba podstron strony wspomaganej Indekserem Pozycjonera widoczna jest na wykresie poniżej.

Liczba podstron nowej strony zaindeksowanych przez Google z użyciem Indeksera Pozycjonera w zależności od dnia

Liczba podstron nowej strony zaindeksowanych przez Google z użyciem Indeksera Pozycjonera w zależności od dnia. Na niebiesko czas działania Indeksera.

Indekser Pozycjonera działał przez 4 dni zaznaczone na niebiesko na wykresie. Bezpośrednio w tych dniach nastąpił czterokrotny wzrost liczby zaindeksowanych podstron, a około tygodnia później liczba zaindeksowanych podstron była taka jak szacowana liczba podstron w serwisie.

Wnioski

Pierwszy wniosek jaki się nasuwa: Indekser Pozycjonera działa. Jest jednak kilka „ale”.

  1. Wykorzystałem instrukcję „site:”, która wcale nie musi zwracać wszystkich stron, jakie indeksuje Google.
  2. Strona wykorzystująca Indekser Pozycjonera już w pierwszym dniu miała zaindeksowanych prawie 800 podstron, co dało jej przewagę na starcie. Mogło to wynikać po prostu z przypadkowego „polubienia” przez Google tej konkretnej strony.
  3. To, że liczba zaindeksowanych podstron jest zbliżona do szacunkowej liczby podstron serwisu nie musi oznaczać, że zaindeksowane zostały prawie wszystkie podstrony. Google mogło wymyślić sobie własne podstrony, które WordPress dla niego stworzył (np. adresy z parametrem na końcu). Nie znalazłem takich podstron, ale Google nie pokazuje wszystkiego co widzi.
  4. Nie udało mi się zlokalizować stron na których według właściciela systemu mają być umieszczone linki indeksujące – popularne narzędzia nie pokazują niczego.

Podsumowując: biorąc pod uwagę wiele niewiadomych, Indekser Pozycjonera może działać, ale nie musi.

Co dalej?

Jako że kupiłem abonament na rok, na pewno będę jeszcze miał trochę niewykorzystanych zasobów do przetestowania systemu. Ten test będzie kontynuowany jeszcze przez jakiś czas, a następnie podepnę pierwszą stronę (tę, która się nie zaindeksowała) do Indeksera Pozycjonera.

Przeprowadzę jeszcze jeden test (prawdopodobnie ciekawszy) polegający na sprawdzeniu ile odnośników pochodzących z tzw. blastów zostanie zaindeksowanych z wykorzystaniem omawianego narzędzia, a ile bez. Jeśli akurat oferujesz „blasty” i chciałbyś przetestować Indekser Pozycjonera na swojej bazie – zgłoś się do mnie.