WPSEO – zaczynam test usługi

Ręczne robótki, studenci czy outsourcing SEO? Jak zarządzać zapleczem kilkuset WordPressów? WPSEO.pl przedstawia szybkie i tanie rozwiązanie. Czy skuteczne?

Od blisko dwóch lat zarabiam na prowadzeniu własnych stron internetowych. W uproszczeniu im więcej osób wchodzi na moje strony z Google, tym więcej zarabiam. Takich zarabiających stron mam kilkadziesiąt a do tego kilkaset stron mających pozycjonować te zarabiające (tzw. zaplecze). Jak ogarnąć duuuuuuużą liczbę WordPressów?

Zobacz również moją opinię o WPSEO po założeniu konta!

Ręczne robótki, studenci czy coś innego?

Przez ten czas próbowałem paru sposobów na poradzenie sobie z problemem:

  1. stawiałem strony sam,
  2. zlecałem stawianie stron studentom,
  3. zlecałem stawianie stron firmie zajmującej się outsourcingiem SEO.

Oczywiście najlepszy efekt był kiedy stawiałem strony samodzielnie, ale jednocześnie zajmowało to masę czasu. Niby uczysz się instalować i konfigurować WP w 15 minut, ale trzeba jeszcze wstawić teksty, dodać opisy itp. No i szybko staje się to koszmarnie nudne. Moim zdaniem takie ręczne robótki sprawdzają się, jeśli masz maksymalnie 20-30 stron.

O studentach nie ma co pisać. Zlecasz postawienie 10 stron. Mają być w tydzień. Po trzech miesiącach dostajesz coś mniej więcej zgodnego z opisem, a po kolejnym na stronie pojawiają się jakieś teksty. Oczywiście w ogóle niesformatowane, bez śródtytułów, bez tagów i wszystkie wrzucone do jednej kategorii. O ile w ogóle taki student nie zniknie. Albo nie wystawi faktury w imieniu jakiejś firmy, której dane znalazł w Internecie.

Z trzeciej opcji jestem jak na razie najbardziej zadowolony. Firma ma kilku klientów takich jak ja, więc może kupić własne serwery i każdy serwer podzielić na kilku klientów. Mi by się nie opłacało kupować 20 VPS-ów, bo nie wykorzystam ich całego potencjału, ale jeśli podzieli się to na parę osób, to już jest nieźle. Jakość stron jest znośna jak na zaplecze, a koszt utrzymania jednej strony to jakieś 100-150 złotych jednorazowo (plus domena). W tej cenie jest: utworzenie strony, hosting i linkowanie strony tak długo jak jestem ich klientem. Wychodzi więc dość drogo, chociaż jakość jest adekwatna do ceny (sensowne teksty, unikalne skórki, dobre linki, terminowość). Tylko ta cena ;).

WPSEO – najlepsza opcja, tylko taniej i szybciej?

Kiedy usłyszałem o WPSEO, od razu skojarzyłem tę ofertę właśnie z opcją prowadzenia indywidualnego zaplecza przez zewnętrzną firmę, tylko taniej i szybciej. Dostaję praktycznie dokładnie to co opisałem wyżej, z kilkoma różnicami:

  1. Jest zdecydowanie taniej (w pakiecie Srebrnym 2,69 za utrzymanie jednego WordPressa miesięcznie albo 4,99 za utrzymanie WordPressa i zdobywanie do niego linków).
  2. System działa automatycznie (nie trzeba konfigurować serwerów, można z panelu wybrać sobie zbudowanie piramidy linków między swoimi zapleczami itp.).
  3. WPSEO ma wbudowane dodatki przeznaczone do masowego zarządzania stronami takie jak własna dodawarka artykułów czy logowanie do wszystkich blogów na raz.
  4. Domyślnie dodane teksty prawdopodobnie będą gorszej jakości niż gdyby ktoś dodawał je ręcznie.
  5. Korzystając z efektu skali, WPSEO może dostarczyć jeszcze więcej serwerów, adresów IP, i ładnych szablonów stron niż firma pozycjonująca, co powinno wpływać pozytywnie na pozycjonowanie.

WPSEO.PL - panel użytkownika

Ile zajmuje Ci wstawienie tekstu na stronę? A na 100 stron?

Główną zaletą WPSEO jest więc oszczędność czasu na powtarzalnych czynnościach takich jak instalacja skryptów czy dodawanie tekstów do zaplecza – jeśli masz ponad 100 stron, to na pewno wiesz jak długo trwa zaktualizowanie wszystkich skryptów, czy wklejenie gotowych tekstów. Jeśli nie masz, polecam moją  prezentację z WordUpa w której wyjaśniam między innymi ile czasu w ciągu roku zajmuje głupie wstawianie tekstów na strony.

WPSEO nie jest narzędziem do spamowania a już w ogóle nie wiem dlaczego ludzie kojarzą WPSEO z systemami wymiany linków (SWL-ami). Jasne, możesz wstawić na swoje strony jakąś wygenerowaną przez komputer treść i linki, ale możesz też wstawić normalne artykuły. Ty decydujesz jak wykorzystasz to narzędzie. Moim zdaniem nie opłaca się jednak wstawiać spamu na te strony, bo śmietnik można sobie zrobić taniej. Zresztą  przykładowe strony z WPSEO wyglądają całkiem nieźle:

Test WPSEO na Like a geek!

Postanowiłem sprawdzić jak będą wyglądały strony zrobione przez WPSEO dla mnie i jak będą podlinkowywane. W najbliższym czasie napiszę ile czasu w praktyce udaje się oszczędzić mając jeden panel do 100 WordPressów, jak jest z jakością stron i czy za ich pomocą da się coś wypozycjonować.

No dobra, zdziwiłbym się, gdyby za pomocą 100 domen się nie dało pozycjonować, ale kto wie? ;) Wiadomo, że link linkowi nie jest równy. Liczę na to, że moc stron utworzonych przez WPSEO będzie korzystna cenowo w stosunku do firmy robiącej zaplecze na indywidualne zamówienie.

WPSEO - przykładowe zaplecze

Przykładowa strona zapleczowa WPSEO

Tak jak pisałem, aktualnie za jedna stronę zapleczową płacę ok. 100-150 złotych jednorazowo mając 18-miesięczną umowę z firmą pozcyjonującą. Czyli strony utworzone w pierwszym miesiącu ich pracy będą pozycjonowane przez 17 miesięcy, a te z ostatniego tylko przez kilka dni. Średnio można założyć, że strona zrobiona przez firmę SEO kosztuje 20 złotych miesięcznie. W WPSEO jest więc o kilkadziesiąt procent taniej niż w firmie SEO (zależy od wybranego pakietu), a przy tym powinienem znacząco oszczędzić na czasie, który przecież też kosztuje. To ma szanse się udać :).

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o WPSEO, w szczególności rzeczy, których nie da się sprawdzić bez kupowania abonamentu, najlepiej pisz przez formularz kontaktowy. Niedługo opiszę swoje pierwsze wrażenia i jednocześnie mogę odpowiedzieć na pytania.