Jak zarabiać na AdSense krok po kroku

„Chwila, chwila. Ale dlaczego tego video nie nagrało Google? Przecież to oni powinni to robić” – stwierdził montażysta podczas składania tego nagrania. A jednak nie robią.

Teoretycznie zarabianie na AdSense jest proste. Robisz stronę (mi zajmuje to może z godzinę), rejestrujesz się w programie, wstawiasz kod na stronę i po 20 minutach zaczynasz zarabiać. W praktyce pojawia się kilka problemów, z którymi osoby chcące zacząć zarabiać na AdSense sobie nie radzą.

Film znajdujący się powyżej jest bardzo ważny, ale specjalnie dla osób, które wolą mieć wszystko rozpisane, przygotowałem instrukcję jak zarabiać na AdSense krok po kroku.

1. Załóż stronę

Po pierwsze, potrzebujesz strony na której będziesz wyświetlać reklamy. Polecam do tego tani, współdzielony hosting w Laohost (konto za 39 złotych rocznie wystarczy na kilka stron) i domenę w Aftermarkecie (rejestracja domeny 10-15 złotych, odnowienie po roku 50-70). Do tego darmowy WordPress (polska wersja do pobrania stąd). Podpinasz domenę pod hosting i zaczynasz pisać teksty. Kolejnego dnia instalujesz WordPressa, wrzucasz artykuły i możesz działać.

2. Zarejestruj się w AdSense

Kiedy twoja strona już działa, zarejestruj się w programie partnerskim Google AdSense – Google załatwi dla Ciebie reklamy, a twoim zadaniem będzie zdobywanie ruchu na stronę.

Podczas rejestracji podajesz adres swojej strony i czekasz na akceptację. Warto zadbać o to, żeby pierwsza strona prezentowała sobą jakiś poziom. Jeśli strona ma ładną skórkę (jest dużo darmowych skórek do WordPressa) a treści mają sens, proces akceptacji powinien trwać maksymalnie kilka dni. Jeśli strona się nie spodoba lub coś będzie z nią nie tak, aktywacja może potrwać dłużej.

Na tym etapie nie przejmowałbym się informacją, że strona nie została przyjęta do programu, tylko poprawiłbym ją (najczęściej trzeba uzupełnić treść) i poczekał parę dni. Google potrzebuje tekstów, żeby wiedzieć o czym jest twoja strona i jakie reklamy ma wyświetlać, więc jest to szczególnie ważne. Ile tych tekstów ma być? Ja zaczynam od kilku tekstów na kilka tysięcy znaków każdy. Możesz też dodać jakieś darmowe zdjęcia z Flickra (zobacz skąd zgodnie z prawem wziąć darmowe zdjęcia do ściągnięcia) albo zrobione w Excelu wykresy, żeby strona ładniej wyglądała.

Jeśli nie masz talentu do pisania, możesz kupić teksty na giełdzie tekstów. Te średniej jakości będą wystarczające.

3. Wygeneruj kody reklam

Po akceptacji strony logujesz się do AdSense, przechodzisz do zakładki Moje Reklamy i tworzysz nową jednostkę reklamową. Jednostki reklamowe to miejsca na twojej stronie, które dajesz Google’owi do dyspozycji, a Google umieści w nich takie reklamy, na których najwięcej zarobisz.

Polecam wygenerować jak największe jednostki reklamowe, które pasują do wyglądu twojej strony. W jednostkach reklamowych włącz i reklamy tekstowe, i graficzne i dobierz kolory pasujące do wyglądu twojej strony, czyli jeśli masz np. czarny tekst i czerwone linki, to reklamy powinny mieć takie same kolory.

Uwaga! Jednostka reklamowa zawierająca reklamy tekstowe to co innego niż jednostka linków

Możesz wstawić na stronę 3 jednostki reklamowe zawierające reklamy graficzne lub tekstowe, a dodatkowo dwie wyszukiwarki i jednostki linków. Na jednostkach linków i wyszukiwarkach ciężko zarobić, więc na początek bym się nimi nie przejmował.

4. Wstaw kod na stronę i poczekaj na wygenerowanie reklam

Teraz najtrudniejsze :). Musisz wstawić kod JavaScript konkretnych jednostek do kodu HTML twojej strony w taki sposób, żeby reklamy pojawiały się tam, gdzie chcesz (proponuję gdzieś wysoko, żeby jedna lub dwie reklamy były widoczne od razu po wejściu na stronę).

Jest to o tyle trudne, że przy pierwszej stronie nawet poprawnie wklejone kody reklam będą niewidoczne (mówiąc dokładniej, będą białymi prostokątami). Jeśli znasz CSS-a, możesz dodać ramkę do elementów <ins>, ponieważ takie elementy generowane są przez kod AdSense. Jeśli nie, zaznacz wszystko na stronie (Ctrl+A pod Windowsem, Cmd+A na Maku) – powinieneś zobaczyć niewidoczne do tej pory kwadraty.

5. Zacznij zarabiać na AdSense!

Przez jakiś czas Google będzie badało twoją stronę oraz jej użytkowników, a po paru dniach w jednostkach reklamowych powinny pojawić się pierwsze reklamy. Pod żadnym pozorem nie klikaj w reklamy, nawet jeśli chcesz „tylko sprawdzić do jakieś strony prowadzą”. Ta informacja i tak jest Ci do niczego nie potrzebna, bo twoi użytkownicy i tak będą widzieli inne reklamy niż Ty, a Google stwierdzi, że chcesz oszukać reklamodawców nabijając sobie kliknięcia.

Przy kolejnych stronach reklamy pojawią się w jednostkach po 20 minutach.

Pamiętaj, że na początku masz mały ruch na stronie (np. 100 osób dziennie), z których np. 2 osoby klikną w reklamy. Twoje kliknięcie byłoby trzecie, więc 33% zarobków zostałoby sztucznie przez Ciebie nabite. Nie ma się więc co dziwić, że Google nie lubi osób klikających we własne reklamy. Przy okazji, polecam artykuł o tym jak zdobyć większy ruch na stronie.

I to tyle! Twoim zadaniem będzie teraz zdobycie ruchu na stronę, a Google zadba o to, żeby odwiedzający widzieli jak najlepiej zarabiające reklamy. Dla utrwalenia możesz jeszcze raz obejrzeć film widoczny na górze artykułu.

Przypominam, że jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego jak zarabiać na AdSense, zachęcam do pytania o konkrety przez e-mail – odpowiadam na wszystkie sensowne pytania (czyli wszystkie poza pytaniami typu „w co mam teraz kliknąć” albo „jak zrobić, żeby strona mi się nie rozjeżdżała”), a najciekawsze pomogą mi rozwijać blog w kierunku, który Cię najbardziej interesuje.

PS niedługo wracam do cyklu Pracawdomu.TV, chociaż w nieco zmienionej formie a nowe odcinki będą publikowane na tym blogu.