Bezpieczne inwestowanie czy mały biznes?

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

Bezpieczne inwestowanie w lokatę czy własny biznes? W co zainwestować?

Oto dlaczego bezpieczne inwestowanie w lokatę wymaga więcej pracy niż własny biznes, nawet najmniejszy.

, foto: Robert Bejil

W ostatnim wpisie o tym, czym się różnią praca i zarabianie jeden z czytelników stwierdził, że stworzenie własnego biznesu jest mniej opłacalne od trzymania pieniędzy na lokacie. Punktem wyjścia była odpowiedź na pytanie:

Ile musiałbyś pracować na pieniądze włożone na lokatę, która da 100 złotych miesięcznie?

Reklama Trafiłeś na bezrobocie? Zobacz jaki zasiłek możesz dostać na zasilek-dla-bezrobotnych.pl!

Ile pracy wymaga bezpieczne inwestowanie?

Przecież mogę to policzyć.

Obecnie, w drugim kwartale 2011 roku, oprocentowanie najlepszych rocznych lokat złotówkowych wynosi prawie 6%. Lokata ma to do siebie, że te pieniądze zobaczysz dopiero po roku, a nie co miesiąc, ale założę, że wystarczy ci sam fakt, że zarabiasz, a nie realna gotówka.

Oznacza to, że musisz włożyć na lokatę 20.000 zł, żeby co miesiąc dostawać 100 zł (6% z 200000 / 12 miesięcy daje 100 złotych miesięcznie).

Problem w tym, że to wcale nie da ci 100 złotych zarobku miesięcznie, bo pan Belka wymyślił sobie taki sprytny podatek, który bank potrąca od twoich odsetek zanim je w ogóle zobaczysz. Z 20.000 dostaniesz więc 81 złotych miesięcznie.

Potrzebujesz większego kapitału. Takiego, który da Ci 124 złote miesięcznie, żeby po potrąceniu 19% podatku Belki wyszło Ci 100 zł na rękę (81% ze 124 złotych to 100 zł). Potrzebny kapitał to 24800 złotych!

Jak długo musisz pracować na 25000?

Sharnik twierdzi, że jeśli zarabiasz średnią krajową (3633,54 zł brutto), to wystarczy, że podzielisz 25000 przez pensję brutto abyś otrzymał liczbę miesięcy, które musisz przepracować na zgromadzenie kapitału.

Zobacz jak założyć firmę krok po kroku, żeby korzystniej rozliczać podatki

W rzeczywistości najpierw płacisz podatki i ZUS, a dopiero pozostałe 2597,77 możesz wpłacić na lokatę. Musiałbyś więc odkładać całą swoją wypłatę przez ponad 9 miesięcy, żeby zebrać 25000 i co miesiąc dostawać z nich 100 zł odsetek.

Kiedy zainwestować we własny biznesie?

Dla porównania zobacz co się dzieje ze stoma złotymi, które zarabiam na własnym minibiznesie. Gdybym wydał je na piwo, najpierw również musiałbym zapłacić podatek. Jednak takie pieniądze mogę wydać na coś, co w przyszłości przyniesie mi zysk. Mogę np. założyć, że te 100 złotych co miesiąc przeznaczę na telefon służbowy, część leasingu samochodu albo wygeneruję koszty na jeden z tych 25 sposobów.

Reklama Inwestowanie na GPW? Przekonaj się jak inwestować z zyskiem!

Jeśli te pieniądze od razu wydam, nie płacę podatku dochodowego (odpowiednik Belki na lokacie), więc wystarczy, że mój minibiznes rzeczywiście przynosi 100 zł, a nie 124. Moim zdaniem warto więc zrobić sobie źródło dochodu, które będzie pokrywało konkretny, stały koszt.

Wybierasz bezpieczną lokatę, czy pracochłonny biznes?

Podsumowując, zarabianie 100 złotych z lokaty wymaga włożenia w to 9 miesięcy pracy przy odkładaniu całej średniej krajowej! W przypadku własnego biznesu zarobienie tych 100 zł jest dużo bardziej opłacalne chociażby ze względu na podatki.

Jeśli to przemyślisz, szybko dojdziesz kiedy warto stworzyć własny biznes, nawet drobny, a kiedy wkładać pieniadze na lokatę. Biznes jest lepszy, kiedy potrafisz zarabiać na nim co miesiąc 100 zł, a wydając mniej niż 25000 złotych lub pracując nad nim krócej niż 9 miesięcy.

A chyba nie zakładasz dziewięciomiesięcznej pracy nad źródłem dochodu, który da Ci 100 złotych, prawda?