BlackBerry Bold 9700 – wrażenia

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

girl blackberry

W połowie marca w końcu decyduję się na kupno BlackBerry. Za długo czekałem.

Marcin Kosedowski, foto: ルーク.チャン.チャン (CC)

To recenzja, więc powinienem napisać jaki procesor ma Bold, że wyposażono go w aparat z flashem i GPS-a albo podać jaką pojemność ma bateria. Jednak kogo to tak naprawdę obchodzi? Wszystko działa płynnie, szybko i skutecznie.

Nigdy więcej Coooo?! Powtórz!

Telefon jest o klasę wyżej niż wszystkie inne słuchawki, przez które miałem okazję rozmawiać. Telefon. Nie e-mail, przeglądarka i odtwarzacz filmów, ale właśnie telefon. Jeśli tylko w okolicy przelatuje trochę 3G, to antena szybciutko go złapie. Różnica w jakości rozmowy jest naprawdę słyszalna od razu. Tego nie powiedzą w reklamach.

Reklama Zdradzę wam, że gotowanie to jedna z moich pasji, a po nowe przepisy zawsze wpadam na kotlet.tv.

Nikt nie mówi też o aktywnym futerale, który przełącza telefon w stan uśpienia, a po wyjęciu (np. kiedy przyszedł e-mail) od razu przełącza się na otrzymany komunikat. To naprawdę pomysłowe.

Usługi, nie sprzęt

Jednak chyba nikt nie kupiłby BB żeby słyszeć trochę mniej szumów. Najfajniejsze w tym telefonie jest to, że razem z nim dostaje się nielimitowany dostęp do poczty, stron www, komunikatorów (z tego akurat nie korzystam), map, gier albo Facebooka.

W dodatku śmiga szybciej niż Windows 7 na netbooku i jeśli chodzi o ścisłość, to antena lepiej od niego łapie sieci Wi-Fi. Z drugiej strony to bez znaczenia, bo 3G jest wystarczająco szybkie. Również skomplikowane operacje, takie jak zindeksowanie 4GB muzyki przez odtwarzacz trwają zaskakująco krótko. Nokii z Symbianem zajmowało to miesiąc.

BlackBerry czy iPhone?

Oczywiście wszystkie aplikacje chodzą naraz, bo BB obsługuje wielozadaniowość. I tak, ma Ctrl+C Ctrl+V;). Skoro już przeszedłem do tematu iPhone’a, to rozumiem czemu ludzie je kupują. Nie chodzi o sam sprzęt, ale oprogramowanie, jakie dodaje do niego producent.

Chcesz miliard aplikacji do obsługi każdej strony internetowej i łatwy sposób na empterójki – weź iPhone’a. Lubisz co dziesięć sekund otrzymywać e-maile, RSS-y i komunikaty z Facebooka – wybierz BB. Niby też jest tu sklep z aplikacjami, ale zajrzałem do niego raz, zainstalowałem co chciałem i pożegnałem się z nim. Może jeśli ktoś lub gry, to będze zaglądał tam częściej. Mi do szczęścia wystarcza Poker.

Nie jestem w korpo!

BB nie jest pozbawiony wad. Po pierwsze, obsługę polskich znaków wymyśliła chyba banda gestapowców, którzy chcieli zemścić się za Chrząszczyszewoszyce w powiecie Łękołody. Aby wpisać Ą muszę wcisnąć A i przewijać touchpadem tak długo, aż pojawi się Ą. Oczywiście nigdy nie wiem w którą stronę trzeba przewijać, a znaki z tysiąca języków, w tym wszystkich narzeczy plemienia Bantu, ułożone są w losowy sposób. W dodatku za każdym razem inaczej. Nie to, żebym często zaczynał zdanie od „Ą