Czego nauczył mnie „Bogaty ojciec, biedny ojciec”

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

chcesz być bogatym rentierem? Trochę poczekasz

Manhattan został kupiony za 24 dolary. To jedna z najgorszych inwestycji znanych z historii.

, foto: Menachim Czertok

Po wpisie o dochodzie pasywnym zadzwonił do mnie znajomy czytelnik. Kazał iść do księgarni, kupić i przeczytać pewną książkę. Przeczytałem w dwóch sesjach, które kończyły się późno w nocy.

Zakup wyspy Manhattan jest uznawany za jedną z największych okazji wszystkich czasów. Nowy Jork kupiono za świecidełka i koraliki wartości 24 dolarów. Gdyby jednak te 24 dolary zostały zainwestowane na 8% w skali ocznej, w 1995 roku suma tych 24 dolarów urosłaby do wartości 28 trylionów dolarów [mowa o amerykańskich trylionach, czyli 1012 – przyp. Marcin]. Manhattan mógłby być odkupiony za pieniądze, które byłyby resztą po kupieniu dużej części Los Angeles(…)

Kiyosaki R., Bogaty ojciec, Biedny ojciec, s. 172

To banalne wyjaśnienie siły procentu składanego jest jedną z ciekawszych oczywistości opisanych przez Kiyosakiego w książce Bogaty ojciec, biedny ojciec. Kiyosaki podaje tę informację w kontekście różnicy między 20- a 30-latkiem chcącym oszczędzać w tradycyjny sposób. Uważa, że osoby którym blisko do trzydziestki już nie zdążą stać się rentierami dzięki oszczędzaniu.

Streszczenie Bogatego ojca w jednym zdaniu

Cała książka skupia się jednak na przesłaniu, które można streścić jednym zdaniem: kupuj aktywa, które zarobią na pasywa, które chcesz mieć – niech pieniądze pracują na ciebie, a nie ty dla pieniędzy.

Uwaga! Polecam również przeczytać krytykę Kiyosakiego.

Przykład. Chcę klasycznego Mustanga za 100000 zł. Kupuję więc dom, który z wynajmu zarobi na raty za Mustanga, a po spłacie zostanie w moim dobytku przynosząc dalszy dochód. W książce jest wiele przykładów tego typu.

Ile przeżyjesz za swoje pieniadze?

Ciekawe pytanie, które stawia Kiyosaki to zaastanowienie się nad okresem, jaki przeżyjesz jeśli nagle stracisz pracę wykorzystując tylko pieniądze ze swoich aktywów. Jeśli masz zwykłe oszczędności leżące w skarpecie, to prędzej czy później się skończą. Co innego jeśli te pieniądze są zainwestowane i przynoszą stały dochód. Jeśli co miesiąc wydajesz 3000 złotych, a twoje lokaty, akcje i inne aktywa dają 1000 złotych miesięcznie, to wystarczy na przeżycie 1/3 miesiąca czyli 10 dni.

Policz, ile zarabiają twoje aktywa (tzn. jaki miesięczny dochód wypracowują). Moje co miesiąc przynoszą dochód na jakieś… 3 dni życia ;).

>>>W co warto inwestować

Oczywiście żeby stać się rentierem, twoje aktywa powinny miesięcznie dawać pieniądze na więcej niż 31 dni. Moje 3 dni to trochę za mało. Żeby wydłużyć ten czas, Kiyosaki każe z jednej strony minimalizować swoje pasywa i odłożyć ich zakup na później, a z drugiej kupować aktywa, które zarobią na zabawki. Według uproszczonej definicji (KISS) aktywa to wszystko to, co wkłada pieniądze do twojej kieszeni, a pasywa wymagają stałego dokładania pieniędzy. Z tego powodu jeszcze bardziej będę się upierał, że samochód nie jest żadną inwestycją (aktywem), ale kosztem (pasywem).

Cashflow – dlaczego bogaci stają się coraz bogatsi?

Prezentację gry możesz obejrzeć na stronie bogatyojciec.pl

Kiyosaki idzie dalej. Jeśli twoje miesięczne aktywa będą większe niż pasywa, to będziesz stawał się coraz bogatszy. Każdą nadwyżkę będziesz mógł przeznaczyć na kupno kolejnych aktywów, które wygenerują jeszcze więcej aktywów. W ten sposób wyjaśnia dlaczego bogaci stają się jeszcze bogatsi. W książce, która jest jednocześnie reklamą gry Cashflow Kiyosakiego, ten moment określony jest ucieczką z wyścigu szczurów. Możesz to obejrzeć na prezentacij gry.

Trochę o liczbach i podatkach

W dalszej części mowa o podatkach. Zwykli ludzie dostają pieniądze, płacą podatki i wydają pieniądze. Firmy (u Kiyosakiego spółki) dostają pieniądze, wydają je i jeśli coś zostanie płacą podatki. Z tego powodu ważne jest ile pieniędzy się zachowa, a nie ile się zarobi. Kolejna oczywistość i kolejny powód, żeby założyć działalność gospodarczą.

Zobacz jak założyć działalność gospodarczą i ile kosztuje prowadzenie minibiura

Kolejna oczywistość to praca nie dla pieniędzy, ale dla zabawy. Nigdy nie chciałem mieć 100000 złotych, co co to niby jest 100 tysięcy? Jakaś abstrakcyjna liczba, która nie ma żadnego związku z rzeczywistością; to tylko umowa. Chciałem Mustanga (ewentualnie Jaguara). A powinienem chcieć coś, co kupi mi Mustanga.

Rentierstwo w rok? Zapomnij!

Na koniec jeszcze najważniejsze. Kiyosaki pisze o dwóch nauczycielach (tytułowych bogatym i biednym ojcach), którzy od dziecka przygotowywali go do tego, że w wieku 47 lat został rentierem. Nie 20 czy 30 lat, ale 47. Jego aktywa co miesiąc dawały zysk większy niż 31-dniowe utrzymanie po blisko 30 latach pracy.

Zważywszy na to, że po około dwóch latach pracy mogę przeżyć 3 dni, to jestem na dobrej drodze, żeby być szybszym od najlepiej sprzedającego się autora na świecie ;).

PS Kiyosaki pisze o 28 trylionach dolarów zrobionych z 24 dolarów. Dotyczy to 1995 roku. Dzisiaj te pieniądze urosłyby do prawie 89 trylionów.