Firma w Irlandii – jak wygląda zakładanie działalności poza Polską?

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

Jak założyć firmę w Irlandii? Czym różni się prowadzenie działalności gospodarczej na Zielonej Wyspie i w Polsce?

firmawirlandii.pl

Cześć Marcin,
pytasz jak założyć firmę w Irlandii i czym to się różni od zakładania jej w Polsce?

Zobacz też zakładanie działalności gospodarczej w Polsce – przyp. Marcin

Powiem Ci szczerze, że jest to tutaj, na Wyspach, bardzo prosty proces sprowadzający się do wypełnienia wniosku online i wysłania kilku papierów. Działać możesz już w 24 godziny od złożenia wniosku. Oplata to tylko 20€ jeśli złożysz wniosek online i 40€ jeśli udasz się do naziemnego urzędu. Poza tym kiedy otwierasz własną firmę w Irlandii to w pierwszym roku nie płacisz w ogóle podatku, dopóki nie wykażesz zysków. Rożni się to tym, że w Polsce musisz płacić ZUS bez względu na zarobki, tutaj dopiero gdy coś już zarobisz.

Firma w Irlandii krok po kroku

Osoby, które mają zamiar założyć firmę na zasadzie samozatrudnienia i znają język angielski na komunikatywnym poziomie, poradzą sobie bez większych problemów. Kto czuje się językowo za słaby może skorzystać, w celu uniknięcia błędów czy ewentualnych dodatkowych kosztów, z usług biur księgowych lub prawniczych, zwłaszcza, że wiele z nich posiada już obsługę w języku polskim.

Obniżenie podatków w irlandzkiej firmie

Co odliczyć od podatku w Polsce?

Ważną sprawą dla osób, które zakładają własną firmę są wszelkiego rodzaju ulgi. Wiem, że w Polsce urzędnicy patrzą krzywo na tych, którzy chcą z nich skorzystać. W Irlandii jest trochę inne podejście. Obowiązuje zasada domniemania niewinności, czyli nikt nie robi problemu, jeśli chcesz doliczyć, odliczyć itd.

Zobacz też jak wyglądają dotacje w Irlandii na stronie Tomasza.

Natomiast opodatkowaniu VAT-em podlegają te firmy, których roczne obroty przekraczają lub prawdopodobnie przekroczą 55 000 euro (w przypadku dostarczania towarów) oraz 27 500 euro (w przypadku świadczenia usług). Niemniej można zostać płatnikiem tego podatku także przy niższych obrotach. Podstawowa stawka VAT w Irlandii wynosi 21%. Rozliczenie z tego podatku należy przedstawiać raz na dwa miesiące, ponadto raz w roku wymagany jest całościowy bilans.

Chyba tyle różnic wystarczy aby pokrótce wyjaśnić czym różni się zakładanie własnej firmy w Irlandii od zakładania jej w Polsce.

Pozdrawiam,
Tomasz Gregorczyk, właściciel serwisu firmawirlandii.pl.