Internetowa typografia

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

W ciągu ostatniego miesiąca na moim blogu mogliście zapoznać się z zasadami typograficznymi, które mają związek z publikacjami internetowymi. Cykl nazwany Internetową typografią to gotowe recepty na poprawienie czytelności dokumentów wyświetlanych na monitorze ze szczególnym uwzględnieniem layoutu stron internetowych. Myślę, że zbiór jest już wystarczająco obszerny, żeby opublikować go jako całość. Zamiast umieszczać wszystkie wpisy (część jest poprawiona) w Techblogu znajdzie się tylko spis artykułów z krótkim streszczeniem.

Spis treści cyklu

  1. Część pierwsza, będąca wprowadzaniem, zwiera informacje o zasadzie unikania podwójnych wyróżnień – bo lubimy, kiedy jest prosto, minimalistycznie i czytelnie;)
  2. W drugiej części umieściłem informacje dotyczące wymiarów akapitu – wyboru szerokości, odstępów itp. Wszystko po to, żeby czytało się szybko i bez problemów.
  3. Trzecia część pokazuje różnice i zastosowanie różnych typów wyrównań (z naciskiem na wyrównanie do lewej i justowanie).
  4. Część czwarta dotyczy wyboru kroju pisma. Mimo, że nigdy nie mamy pewności co do wyglądu strony u czytelnika, możemy się postarać i spróbować wybrać odpowiednie kroje.
  5. W piątej części pokazałem, dlaczego layout zawierający tekst w kontrze (np. biały na czarnym tle) jest dużo trudniejszy do złożenia niż klasyczny. Podałem też kilka wskazówek poprawiających czytelność takiego układu.
  6. 10 najczęściej popełnianych na blogach błędów w typografii to temat kolejnego tekstu. Krótko i na temat: 10 rzeczy, których należy unikać.

W tej prace nad cyklem typograficznym wstrzymałem, ale jeśli zdecyduję się na dodanie kolejnych części spis zostanie uzupełniony.

Autor artykułu: Marcin Kosedowski.