Jak skutecznie katalogować stronę?

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

Zawodowy pozycjoner wyjaśni Ci jak wykorzystać katalog stron www, aby twój artykuł zajął wysokie miejsce w wyszukiwarkach i dawał setki odsłon.

Piotr Cichosz

Ja opisałem podstawy katalogów stron www w poradniku leniwego bloggera [przyp. Marcin].

Było wiele tematów o katalogowaniu stron. Większość z nich ograniczała się opisywania dobrych katalogów – czym powinny się charakteryzować, jak je dobierać czy jak tworzyć wpisy. Inne z kolei opisywały soft wspomagający dodawanie w sposób półautomatyczny – zazwyczaj teksty (wcześnie przygotowane) same się wstawiają w odpowiednie pola. Jeszcze inne opisują automaty do dodawania stron. Z doświadczenia wiem, że ich skuteczność jest kiepska.

Artykuł napisał Piotr Cichosz aka shpyo, autor bloga o pozycjonowaniu i kilku serwisów internetowych.

No dobra, załóżmy że udało nam się dodać stronę do np. 200 katalogów, ładnie dobraliśmy słowa kluczowe, opisy. Nie wnikam jaki to katalog stron, bo to nie ma znaczenia. Niektóre skrypty same powiadamiają Google, że został dodany nowy wpis a inne nie. Efektem naszej ciężkiej pracy jest 200 linków do szczegółów wpisu, z czego np. 30% będzie zaindeksowane przez Google.

Jak poprawić skuteczność katalogowania?

Teraz mamy dwie opcje do zrobienia.

  1. Czekamy sobie aż Google spokojnie, w sposób naturalny zaindeksuje wszystko. Może to trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W efekcie, nasza katalogowana strona będzie piąć się w gorę powoli.

  2. Wspomagamy te wpisy linkami.

Aby nasze katalogowanie było najskuteczniejsze, to musimy dopalić nasze wpisy linkami. Spowoduje to dwie rzeczy:

  1. Wpisy szybciej się zaindeksują.

  2. Linkując do szczegółów wpisu tym samym słowem kluczowym, zwiększamy jego „moc”. W efekcie szybciej osiągniemy lepszą pozycję (wyższą).

Np. gdybym do katalogu dodawał wpis z anchor text (tekstem linka) jak skutecznie katalogować stronę prowadzącą do tego artykułu, to link z precla do katalogu również powinien mieć anchor text jak skutecznie katalogować stronę.

Krótko: z automatu ;) [przyp. Marcin]

Jak linkować?

Do wyboru mamy na przykład systemy wymiany linków, pingowanie stron (np. pingomatic.com) i systemy do tzw. precli – czyli miejsca na promocyjne artykuły w których można umieścić linki pozycjonujące.