MOC – konfiguracja

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

Konsolowy odtwarzacz muzyczny MOC posiada mnóstwo opcji, które pozwalają cieszyć się wysoką jakością dźwięku i wygodą. Podstawowa konfiguracja MOC-a została opisana na jakilinux.org, ja jednak zajmę się poprawą jakości dźwięku i obsługą zewnętrznych programów.

MOC bez problemu odtwarza pliki mp3, ogg, flac czy stream z radia internetowewgo. Wiadomo, że jakość dźwięku zależy w dużej mierze od kompresji, więc dany utwór skompresowany do formatu mp3 będzie miał gorszą jakość niż flac (chociaż czasem może ona być niesłyszalna). Jednak sam format to nie wszystko, ważne jest również, jak plik jest przetwarzany.

Usuwamy trzaski

Zdarza się, że przy domyślnych ustawieniach MOC-a, zwłaszcza przy starszych wersjach, słychać wyraźne, głośne trzaski. Winę za taki stan rzeczy ponosi nieodpowiedni sterownik dźwięku. Aby go wybrać możemy wywołać moc z przełącznikiem --sound-driver NAZWA, gdzie NAZWA jest wybranym sterownikiem. Drugą możliwością jest dopisanie w pliku konfiguracyjnym (domyślnie ~/.moc/config) odpowiedniej reguły, która zapamięta ustawienia. Wystarczy więc dodać linię:

SoundDriver = ALSA, OSS, JACK

Gdzie ALSA, OSS, JACK to uruchamiane sterowniki w kolejności od najważniejszego – w tym przypadku jeśli ALSA nie podziała zostanie użyty OSS itd. Taka kolejność powinna działać na większości urządzeń, jeśli jednak słyszysz trzaski spróbuj wpisać jako pierwsze OSS.

Lepsza jakość dźwięku

Jednym z elementów obniżających jakość odtwarzanego utworu jest źle dobrana metoda resamplingu (interpolacji). Domyślne ustawienia pozwalają na odtwarzanie muzyki z jakością wystarczającą do słuchania mp3, jednak przy plikach bezstratnych (np. flac czy wav) wyraźnie słychać różnicę między windowsowym Foobarem a MOc-em (na tym samym sprzęcie). Aby zmienić metodę resamplingu musimy wybrać jedną z poniższych linijek i dopisać ją do konfiguracji.

ResampleMethod = SincBestQuality
ResampleMethod = SincMediumQuality
ResampleMethod = SincFastest
ResampleMethod = Linear

Polecam wybór pierwszej lub drugiej opcji – oferują one znaczącą poprawę względem domyślnego LInear, a różnią się obciążeniem procesora. Jeśli natomiast nie zależy nam na jakości, bo MOC-a używamy np. do słuchania radia można wybrać SincFastest, aby zmniejszyć użycie zasobów sprzetowych.

Lepszy filtr

Kolejnym parametrem, który możemy wybrać jest zmiana filtru interpolującego. Oczywiście najlepszym z punktu widzenia jakości wyjściem jest wybór FIR-a, jednak jego zapotrzebowanie zasoby może być kłopotliwe. Zamiast tego można użyć krzywej sklejanej (spline). Jakość dźwięku nie będzie tak dobra jak przy użyciu filtru FIR, ale mimo to powinna wystarczyć. Do pliku dopisujemy więc jedną z linijek:

ModPlug_ResamplingMode = FIR
ModPlug_ResamplingMode = SPLINE

Inne funkcje

Dodatkowo, mamy możliwość usuwania szumów, włączenia obsługi dźwięku przestrzennego, odłączenia części kanałów czy ustawienia ilości bitów przetwornika. Osobiście do słuchania zwykłej muzyki nagranej w stereo polecam włączenie oversamplingu, redukcji szumów i ewentualnie, jeśli sprzęt grający nie ma takiej opcji – podbicia basów. Odpowiadają za to następujące opcje:

ModPlug_Oversampling = yes
ModPlug_NoiseReduction = yes
ModPlug_MegaBass = yes

Zewnętrzne programy

MOC daje nam możliwość obsługi zdarzeń w momencie zmiany utworu. Dzięki temu możemy np. zapisywać historię, zmieniać tytuł terminala itp. Przykładowo, jeśli chcielibyśmy wysyłać informacje o słuchanej muzyce do last.fm wystarczy dodanie takiej linijki:

OnSongChange = "/usr/lib/lastfmsubmitd/lastfmsubmit
 --artist %a --title %t --length %d --album %b

Wspominałem już o tej sztuczce przy okazji wpisu o last.fm, więc nie będę się powtarzał. Oczywiście jest to tylko przykładowe uzycie, warto pamiętać jednak, że OnSONgChange pozwala na wywołanie zewnętrznych aplikacji.

Podsumowując, na pierwszy rzut oka ubogi odtwarzacz MOC pozwala na bardzo dokładną kontrolę nad jakością odtwarzanego dźwięku. Domyślnie wszystkie ustawienia znajdują się w pliku ~/.moc/config, do którego wystarczy dopisać wymienione w notce polecenia, aby poprawić jakość dźwięku. Oczywiście nie omówiłem wszystkich funkcji, zająłem się tylko tymi, które wyraźnie poprawiają jakość muzyki słuchanej na zwykłym (czyt. nie-audiofilskim) sprzęcie.