Obniżenie podatków – czego nie nauczyli Cię o freelancingu #1

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

freelancing - czego jeszcze ci nie powiedzieli

W szkole dowiesz się, że musisz pracować na podatki, które idą na nauczycieli albo drogi. A dlaczego nie mówi się o freelancingu lub prowadzeniu własnej firmy?

, foto: Salvatore Barbera

ifirma - mała księgowość internetowa

Na zajęciach, które w moim liceum nazywały się podstawami przedsiębiorczości, uczyliśmy jakie podatki od otrzymanej pensji zapłacimy i ile wynosiła aktualna składka opłacana przez pracodawcę na fundusz wypadkowy. Mam wrażenie, że obliczanie kosztów, jakie poniósł nasz pracodawca zatrudniając nas ma mało wspólnego z przedsiębiorczością. Tak samo jak narzekanie, że ZUS to aż 900 złotych, a VAT jest na którymśtam najwyższym miejscu w Europie.

Przedsiębiorca nie narzeka

Pani od przedsiębiorczości najwyraźniej zapomniała powiedzieć, że kiedy prowadzimy własną działalność obniżenie podatków staje się banalnie proste. Naprawdę mocne obniżenie. Chwila, czy tylko mi się wydaje, że przedsiębiorczość polega na dbaniu o swoje pieniądze?

>>>Jeśli bardziej przemawiają do Ciebie obrazki, oto obniżenie podatków w wersji rysunkowej

Ile kosztujesz pracodawcę?

Obecnie jeśli pracujesz na etacie a na twoje konto wpływa 3000 złotych, twojego pracodawcę kosztujesz twoja pensja brutto wynosi 4210 złotych (według kalkulatora). Pracodawca płaci jeszcze prawie 800 złotych na ZUS i inne składki – według innego kalkulatora. Co ciekawe, w ciągu 10 ostatnich lat to obciążenie różnica między pensją netto a brutto spadła o 257 złotych, ale co tam – narzekajmy dalej.

Pensja brutto i jej składniki

Pensja brutto i jej składniki przy pensji netto 3000 zł.

Jeśli pracujesz na etacie, nawet nie widzisz swojej zaliczki na podatek dochodowy. Płacisz podatki od przychodu. W efekcie:

  1. dostajesz pensję brutto
  2. płacisz od niej podatki
  3. otrzymujesz dochód.

Gdzie dochód to pieniądze, które możesz wydać na nowy komputer, paliwo albo bułki (i VAT od każdego z tych wydatków). W tym układzie im więcej wydajesz, tym więcej podatków płacisz. Pewnie jeszcze uznajesz to za logiczne.

Reklama Darmowy program PIT 2012 dla wszystkich podatników szukających wsparcia merytorycznego.

Ile zarobię na własnej działalności?

A co, gdybyś wystawił fakturę za swoje usługi? Zleceniodawca przelewa mi te same 4210 złotych powiększone o VAT. Obecnie to 23%, ale tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia. Może być i 1000%. Łącznie otrzymuję 4210 * 1,23 = 5178 złotych, z których sam mam zapłacić VAT (z tych dodatkowych23%) i podatki od dochodu.

  1. dostaję pensję brutto,
  2. wydaję pieniądze,
  3. płacę podatki od tego co zostało.

Tak jak upraszcza Kiyosaki, płacę podatki tylko od różnicy między tym co otrzymałem a tym co wydałem na działanie firmy. Oznacza to, że im więcej wydaję, tym mniejsze podatki płacę. W skrajnym wypadku, kiedy wydatki są równe przychodowi, różnica przychód minus wydatki wynosi zero. Podatek od zera, bez względu na to jak wysoki (procentowo) by nie był, wynosi zero.

Jak obniżyć podatki?

ifirma - mała księgowość internetowa

Nieco wyżej wspomniałem, że wysokość VAT-u nie ma znaczeni (chyba, że wprowadzasz nowe stawki VAT do kas fiskalnych…;). To dlatego, że zleceniodawca przelewa mi pieniądze na opłacenie VAT-u, a ja powinienem przekazać je do Urzędu Skarbowego. Oczywiście tego nie robię.

Zamiast tego wolę sobie coś kupić. Powiedzmy, że chcę kupić komputer i projektor, które w sklepie kosztują łącznie 4920 złotych brutto (projektor za 2000 brutto). Ich cena netto wynosi 4000 złotych a VAT 920.

Kiedy kupujesz ten sam komputer, Ty i twój pracodawca płacicie razem 2046 + 920 = 2966 złotych podatku.

Jednocześnie pamiętam, że zleceniodawca przelał mi 968,30 złotego, które miałem przekazać do Urzędu Skarbowego. Te 968,30 złotego pomniejszam o cały VAT, który zapłaciłem kupując rzeczy do wykorzystania w firmie. Między innymi o te 920 złotych. Z 968,30 do odprowadzenia robi się 48,30, czyli trochę mniej. A wydałem jeszcze 210 złotych brutto na krzesło, na którym będę siedział podczas pracy przy tym komputerze. VAT od krzesła wynosi 48,30 złotego i… ups. Wygląda na to, że w tym miesiącu US nie zobaczy ani złotówki z mojego VAT-u.

Pomniejszamy podatek dochodowy

Właśnie oszczędziliśmy trochę na podatku. Ale spokojnie, dopiero zaczynamy. Te 4000 za komputer stanowi mój koszt. Zarobiłem 4210, wydałem 4000. 4210 – 4000 = 210. Dopiero te 210 złotych to pieniądze od których odprowadzę podatek. 210 * 0,19 = 39,90. 0,19, bo podatek dochodowy to obecnie 19% dochodu (nie przychodu).

Och nie, zapomniałem o krześle! Przecież ono też jest moim kosztem. 210 – 210 = 0. Dziewiętnaście procent podatku od zera to jakby nie patrzeć zero. Dziękuję za uwagę.

Jak obniżyć podatek dochodowy?

Hola, hola, mości Marcinie! – zakrzyknie uważny czytelnik – przecież nie kupujesz co miesiąc nowego komputera. Zgoda. Byłoby to głupie przy tak niskich przychodach. Lepiej wniosę zestaw komputerowy do firmy jako sprzęt środek trwały, amortyzuję go i co miesiąc zapłacę mniejszy podatek. Różnicę pokryję innymi zakupami.

Zobacz koniecznie jak założyć firmę w jeden dzień i cieszyć się niższymi podatkami

Kosztów masz mnóstwo. Rachunki za telefon służbowy, książki branżowe, papier do drukarki, część opłat za mieszkanie jeśli pracujesz w domu, rata leasingowa za samochód którym dojeżdżasz do klienta (jeśli masz auto). No i paliwo do niego. Koszt to nawet 170 złotych wydane w US na zgłoszenie chęci płacenia VAT-u! Oczywiście kosztem jest też księgowa, która wie jak obliczyć podatek dochodowy.

Czy pani od przedsiębiorczości powiedziała Ci to wszystko? Moja tak jakby zapomniała. Wypełnialiśmy za to jakiś druczek, którego nazwy nawet nie potrafię wymienić, nie mówiąc już o zastanawianiu się co w nim trzeba wpisać. W rzeczywistości nie widziałem tego druczka na oczy. Być może wypełniła go księgowa, a ja zajmowałem się w tym czasie czymś ważniejszym. Na przykład zarabianiem pieniędzy.

Pozostaje jeszcze pytanie, dlaczego zleceniodawca tak chętnie przelał mi dodatkowe 968,30 złotych? Tak się składa, że jestem dla niego kosztem, więc może mnie odliczyć od podatku…