Offliner prealfa 1 – wpisy offline

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

Jako że dodawanie wpisów przez bota nie jest najwygodniejsze, a formularz na stronie ma tę wadę, że łatwo stracić wpis postanowiłem zrobić własną aplikację do tego przeznaczoną. Offliner (wersja wstępna prealfa 1;) przeznaczony ma być głównie do pisania offline (jak nazwa wskazuje) tekstów w celu późniejszej publikacji.

Co potrafi Offliner?

Offlinera najlepiej zapisać na dysku, chociaż działa również z bieżącej lokalizacji. Aplikacja podzielona jest na trzy części – nawigacja, okno do wpisywania treści, okno podglądu. W chwili obecnej (dwa popołudnia pisania) działa całkiem sporo funkcji Offlinera:

  1. Podgląd tekstu WYSIWYG
  2. Poprawne tagowanie. Pierwsze kliknięcie – otwarcie, drugie – zamknięcie tagu, obydwa tagi wstawiane przy zaznaczonym tekście, ustawianie kursora w dobrym miejscu itp.
  3. Automatyczne odświeżanie podglądu, który można ukryć
  4. Zapisywanie tekstu do ciasteczek (cookies) – działa pod Firefoksem i Operą – z Konquerorem i Safari są problemy.

Powinno to wystarczyć do w miarę wygodnego pisania. Zaletą nad typowymi edytorami tekstu jest to, że aplikacja jest mała (docelowo 2kB), posiada przyciski wstawiające kod HTML, ma działać na wszystkich platformach i przypomina interface Joggera.

To Do

Do zrobienia zostało kilka rzeczy ułatwiających pracę:

  1. autozapisywanie (nie powinno być problemu)
  2. poprawienie obsługi cookies pod Konquerorem i Safar
  3. usprawnienie kodu – skrócenie, optymalizacja
  4. ostylowanie – jeśli ktoś chce się pobawić, to zapraszam do współpracy

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest jeszcze sporo rzeczy do zrobienia/ poprawy (w końcu to mój drugi skrypt w JS), dlatego proszę o wasze opinie, uwagi itp. – może wyjdzie z tego całkiem ciekawa aplikacja, która przyda się nie tylko mi.

Dodano 14.04.2008

Sparrow postanowił wprowadzić podobną funkcjonalność na Joggerze, więc chyba nie będę się męczył za bardzo z Offlinerem… skończę, żeby działało u mnie i starczy… Aktualne wersje będą zamieszczone pod adresem takim jak powyżej (Offliner).