Optymalizacja ZUS – jak zrobić to dobrze

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

Optymalizacja ZUS - jak zrobić to dobrze

Nie wierzysz, że ZUS zapewni Ci emeryturę? Pobierz za darmo ebooka wyjaśniającego jak obniżyć składki i zatrzymać kilkaset złotych każdego miesiąca.

Tekst: , foto: Izismile/PD

ifirma - mała księgowość internetowa

Dla 58% osób pracujących w biurach coworkingowych największym wydatkiem jest ZUS, jak pokazuje raport Coworking w Polsce przygotowany przez inFakt. Myślę, że dla innych freelancerów to również spory koszt, zwłaszcza jeśli skończy się dwuletni okres preferencyjnego ZUS-u i przyjdzie Ci płacić ponad 900 złotych miesięcznie.

Po co obniżyć ZUS?

To oczywiste, że prawdopodobnie co najmniej raz zastanawiałeś się jak obniżyć ZUS, aby zaoszczędzone pieniądze zainwestować w bardziej efektywny sposób. Weźmy takie ubezpieczenia społeczne – co najmniej 547 złotych miesięcznie w zamian za obietnicę, że będzie jakaś emerytura. Ja osobiście nie liczę na to, że cokolwiek z tego wyjdzie. Tymczasem wpłacając 547 złotych miesięcznie na lokatę oprocentowaną o 3 punkty procentowe ponad inflację, po 40 latach będziemy mieli na koncie kwotę dającą odpowiednik dzisiejszych 1846 złotych miesięcznie z samych odsetek (kapitał zostaje na koncie). A przecież można zainwestować pieniądze lepiej niż zostawiając je na lokacie.

Czy trzeba płacić ZUS?

Oczywiście istnieją sposoby na uniknięcie ZUS-u, ale należy przy tym liczyć się z konsekwencjami (np. konieczność prywatnego leczenia poważnych chorób). Dlatego jeśli zdecydujesz się na optymalizację ZUS-u, zapoznaj się ze wszystkimi wadami i zaletami rozwiązania, które wybierzesz. Jakie to sposoby na obniżenie ZUS-u?

Zwykle mówi się tu o zarejestrowaniu firmy poza Polską i świadczeniu usług w kraju. Sam znam freelancerów i małe firmy zarejestrowanych:

 • w Wielkiej Brytanii,
 • w Irlandii,
 • na Cyprze,
 • na Malcie.

Oczywiście wszystkie te osoby mieszkają w Polsce. Okazuje się jednak, że jest łatwiejszy sposób na skuteczne obniżenie ZUS-u. Opisuje go Sebastian Zagórski w ebooku Optymalizacja ZUS w działalności gospodarczej: jak zrobić to dobrze. Ebook będziesz mógł otrzymać za darmo, ale o tym później :).

Użyczenie osobowości prawnej

Ten sposób to użyczenie osobowości prawnej. Sebastian Zagórski wyjaśnia to w swoim ebooku:

To nic innego jak działanie na swoją rzecz pod skrzydłami innej firmy lub organizacji, która bierze za nas odpowiedzialność.

Od czasu do czasu zdarza się, że użyczamy sobie takiej osobowości w najprostszy sposób nawet nie zwracając na to zbytniej uwagi np. czy możesz w tym miesiącu wystawić za mnie.., bo…. Jest to rozwiązanie proste, wygodne i bezpieczne, ale tylko dla tego, który z użyczenia korzysta.Dlaczego nie jest to rozwiązanie powszechne? (O ile uznać ponad 1300 osób w jednej instytucji za niewiele [mowa o Kancelarii prawniczej Atut i usłudze oferowanej na stronie http://biznes-inkubator.pl/– przyp. Marcin]). Ponieważ prowadzenie działalności gospodarczej zawsze obarczone jest ryzykiem, a z nim wiąże się nie tylko zysk, ale mogą też pojawić się straty. I o ile pod zyskiem każdy chętnie się podpisze to przy stratach zwykle nie ma już nikogo.

Oczywiście ryzykiem można zarządzać, ale w tym konkretnie wypadku ma to sens dopiero w skali makro, dlatego zajmują się tym tylko instytucje, które takie możliwości mają i, niestety, nie wszyscy do udziału w takich programach (najczęściej dofinansowanych przez Unię Europejską) są przyjmowani.

Z użyczenia osobowości prawnej możesz skorzystać wtedy, kiedy chcesz prowadzić działalność gospodarczą z ograniczonym ryzykiem (odpowiedzialność bierze za nas użyczający). Bez znaczenia jest tu fakt, czy już firmę prowadzisz (jeśli już działalność masz, to najlepiej ją zawiesić -można to zrobić do 24 miesięcy lub firmę wyrejestrować).

UWAGA! CZYTAJ TO KONIECZNIE ZANIM ZAMIENISZ MARZENIE O SENSOWNYM INWESTOWANIU ZAMIAST OPŁACANIA SKŁADEK NA ZUS

Niniejszy tekst jest tylko przedstawieniem sposobu na uniknięcie składek, ale w ogóle nie porusza kwestii prawnych. Po prostu brakuje tu miejsca na umieszczanie podstaw prawnych (w ebooku zajmują trzy strony) czy skanów pism wysyłanych przez ZUS (kilkanaście stron). Szczegóły znajdziesz w ebooku.

Jednocześnie Sebastian ostrzega m.in., że optymalizacja ZUS-u może skończyć się w sądzie, a przedstawiciel ZUS na podchwytliwe sposoby będzie dociekał np. dlaczego pracujemy w UE za minimalną stawkę wykonując zlecenia dla Polaków.

Ostrzegam więc, że przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań powinieneś zapoznać się ze szczegółami prawnymi wybranego sposobu optymalizacji składek ZUS i w pełni zrozumieć wybrany mechanizm.

Po co użyczać osobowości prawnej?

Jeśli na pewno przeczytałeś ostrzeżenie powyżej, przejdź do zalet i wad użyczania osobowości prawnej.

 1. Po pierwsze, głównym celem działania pod skrzydłami instytucji udzielającej osobowość jest ograniczenie ryzyka przez przedsiębiorcę.
 2. Brak konieczności opłacania składek ZUS to tylko efekt uboczny rozwiązania.
 3. Rozwiązanie jest przetestowane przez 1300 firm.
 4. Jeśli skorzystasz z usług firmy opisywanej w ebooku, dostajesz za darmo pomoc księgową i prawną, dostęp do sal konferencyjnych i kilka innych dodatków.
 5. Nadal masz dostęp do opieki medycznej.
 6. Zamiast płacić 900 złotych miesięcznie na ZUS plus dodatkowe opłaty za księgową, porady prawne itp. ponosisz tylko opłatę na rzecz firmy użyczającej osobowości prawnej (w opisywanym w ebooku przypadku 450 złotych).
 7. Opisywane rozwiązanie jest dotowane przez Unię Europejską.
 8. Nie znalazłem negatywnych informacji o polecanej w ebooku Kancelarii Prawniczej Atut ani panu Jacku Drabkowskim będącym jej właścicielem.
 9. Nie dostanę żadnego wynagrodzenia za publikację tego wpisu, prowizji za polecone osoby itp. – to ważna informacja dla Prawdziwych Polaków z Syndromem Psa Ogrodnika, którzy nie skorzystają z żadnej oferty na której ktoś może zarobić. Masz wystarczająco dużo danych, żeby znaleźć omawianą firmę samodzielnie, zapoznać się z wadami rozwiązania i nie dać zarobić pośrednikom. Możesz też pobrać ebooka za darmo i skorzystać ze zgromadzonej przez Sebastiana wiedzy…

A teraz pora na wady…

Oczywiście omawiane rozwiązanie ma wady.

 • Nie wszystkie firmy są przyjmowane przez wspomnianą kancelarię (być może jest jakaś konkurencyjna firma, która Cię przyjmie),
 • być może znajdziesz tańsze rozwiązanie rejestrując firmę za granicą,
 • nie będziesz mógł zaciągać kredytów na firmę i korzystać z leasingu,
 • osobowość prawna nie może być użyczona przez Internet ani korespondencyjnie (obecnie możesz założyć działalność gospodarczą przez Internet),
 • mogą pojawić się problemy z umowami na wyłączność,
 • musisz umówić się na spotkanie z konsultantem, który wyjaśni szczegóły (podkreślam jeszcze raz, że ten artykuł jest tylko ogólnym zarysem rozwiązania).

Optymalizacja ZUS w działalności gospodarczej: jak zrobić to dobrze za darmo do pobrania

A teraz obiecany ebook. Możesz pobrać ebooka Optymalizacja ZUS w działalności gospodarczej: jak zrobić to dobrze za darmo zapisując się na biuletyn Like a geek, w którym dostajesz wszystkie artykuły na e-mail i otrzymujesz dodatkowe materiały.

Ebook opisuje popularne sposoby obniżania ZUS-u wraz z ich wadami i zaletami. Dowiesz się również w jaki sposób ZUS stara się utrudnić życie osobom prowadzącym firmy za granicą i na jakie jeszcze niebezpieczeństwa jesteś narażony.

Podany e-mail jest wykorzystywany wyłącznie przeze mnie do wysyłania newslettera i dodatkowych materiałów i nie będzie udostępniany osobom trzecim, w szczególności nie otrzyma go autor poradnika, ani Kancelaria Prawnicza Atut. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Jeśli już subskrybujesz blog, w dzisiejszym e-mailu dostaniesz ebooka całkowicie za darmo.