Ostatnio publikowane na Joggerze

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

Mimo że Jogger jest bardzo dobrą platformą, a moim zdaniem pod wieloma względami najlepszą w Polsce, brakuje mu kilku funkcji. Jedną z nich jest możliwość wyświetlania listy ostatnio publikowanych wpisów. Wstawienie takiego gadżetu zachęca użytkowników do przejścia na kolejne podstrony blogu. Ostatnio pokazałem jak można wstawiać własne wpisy na inne strony przy pomocy RSS-a i Feedburnera. Korzystając z tego samego narzędzia da się również uzyskać listę ostatnich wpisów.

Buzz Boost w praktyce

Po pierwsze, co oczywiste, musimy mieć konto w feedburnerze (powinno działać też konto Google). Jeśli jeszcze go nie masz, powinieneś je sobie założyć. Po tym kroku zaloguj się i przejdź do „My Feeds” (u góry po lewej). Wybierz kanał bloga lub utwórz nowy wstawiając w pole adres RSS-ów. Na Joggerze zadziała adres typu http://like-a-geek.jogger.pl/rss/short/contentl/, gdzie zamiast like-a-geek musisz wstawić własną nazwę użytkownika.

Wybieramy feed lub wpisujemy adres nowego

Jeśli masz już nowy feed kliknij w jego nazwę po czym przejdź do karty Publicize i pozycji Buzz Boost. Usługa prawdopodobnie jest nieaktywna, więc kliknij Activate (na dole, na czerwonym tle). W poprzednim wpisie zostały omówione wszystkie opcje. Dla nas ważna będzie tylko pierwsza opcja:
Number of items to display. Ustawiamy tu, ile tytułów ostatnich wpisów będzie widoczne. Proponuję od 4 do maksymalnie 9 – przeciętny użytkownik nie radzi sobie z większą ilością danych zgromadzonych w jednym miejscu. Z listy wybieramy jeszcze czy strona docelowa ma się otwierać w nowym czy tym samym oknie. Wszystkie pozostałe opcje powinny być odznaczone.

Wszystkie opcje powinny być odznaczone a pasek na dole zielony

Feedburner w ramce u góry wygenerował kod generujący tytuły ostatnich wpisów. Najważniejszy w nim jest ten fragment: <script src="http://feeds.feedburner.com/like-a-geek-short?format=sigpro" type="text/javascript" ></script> i to właśnie jego trzeba wstawić na stronę. Przejdź do edycji szablonu bloga (na Joggerze: Szablony -> Edytuj Szablon -> Szablon komentarzy) i w wybrane miejsce wstaw podany wyżej kod (zamieniając like-a-geek na własną nazwę). Dobrym miejscem jest koniec wpisu. Z mojego doświadczenia wynika, że w linki z menu bocznego klika znacznie mniej osób.

Kod już działa, trzeba go jeszcze ostylować

W tej chwili wszystko powinno działać, ale prawdopodobnie nie wygląda najładniej. Aby zmienić wygląd listy należy zastosować wybrane style CSS na klasie feedburnerFeedBlock. Tu wszystko zależy od twojego gustu i pomysłów, więc nie będę instruował co można zrobić z taką listą. Pod wpisem możesz już zobaczyć efekt moich ustawień. Rozwiązanie takie ma dwie wady. Po pierwsze, dane pobierane są z innego serwera, co prowadzi do wydłużenia czasu ładowania strony. Po drugie linki te prawdopodobnie nie są widziane przez Google. Jednak jeśli nie masz dostępu do PHP rozwiązanie takie wydaje się nie najgorsze.

Autor artykułu: Marcin Kosedowski.

Skomentuj