Podręcznik CSS od Smashing Magazine

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

Jesteś już na etapie, w którym do zarabiania przez Internet potrzebna jest Ci umiejętność tworzenia własnych stron? Zacznij od Podręcznika CSS Erica A. Meyera.

Podręcznik CSS - okładka

Prędzej czy później zdarzy się sytuacja, w której będziesz musiał edytować stronę internetową. Wybierz Podręcznik CSS autorstwa Erica A. Meyera firmowany przez Smashing Magazine, aby zacząć zgodnie z przyjętymi standardami i naśladując profesjonalistów.

Zgadza się, książka kosztuje 50 złotych, a materiały w sieci są za darmo, ale po krótkim wprowadzeniu Meyer przedstawia tylko sprawdzone w praktyce rozwiązania najpopularniejszych problemów i działające w praktyce programy z których powinieneś korzystać edytując arkusz CSS lub tworząc własny.

To nie jest typowa książka o programowaniu

Zamiast wymyślać abstrakcyjne problemy, jak to mają w zwyczaju programiści piszący książki o programowaniu, Meyer daje odpowiedzi na pytania, które będziesz zadawać modyfikując stronę. Być może to dlatego, że CSS to nie programowanie, a być może dlatego, że wie za co ludzie chcą płacić: za rozwiązanie ich problemów.

Zamiast zadań typu napiszemy teraz program, który wylicza iloczyn wszystkich liczb bliźniaczych z podanego przez użytkownika przedziału, czego nigdy nie zastosujesz w praktyce, mamy zadania typu jak najlepiej podzielić stronę na dwie kolumny albo jak zrobić linki, w których można kliknąć trochę obok nich, a nie tylko w tekst.

Przykłady są na tyle przydatne, że nawet porobiłem sobie zakładki w miejscach, do których będę w wracał. Czytając książkę znalazłem dosłownie jeden wyjątek, który raczej do niczego się nie przyda (jak przedstawić tabelę w formie mapy w CSS-ie).

Co z zupełnie zielonymi?

Zabrakło mi tylko jednej rzeczy, która może przydać się początkującym: ogólnego wprowadzenia pokazującego najprostszą możliwą składnię CSS-a.

Meyer zaczyna z grubej rury: już w pierwszej części mówi o pseudoelementach i precyzji bez wyjaśnienia co robi np.

body{background-color:#f0f}.

Nawet dla osób, które coś tam potrafią naskrobać w CSS-ie, zagadnienie precyzji może być obce. Z drugiej strony taka teoretyczna wiedza na pewno nie zaszkodzi, a odrobinę przykładając się do analizy przykładów oszczędzimy czas potrzebny do poznania podstaw. Zresztą domyślenie się co robi przedstawiony wyżej fragment kodu nie wymaga specjalnej filozofii.

Partner cyklu Helion

Jeśli więc jesteś gotowy na analizę od razu gotowych przykładów albo masz podstawowe pojęcie o składni CSS-a, ta książka pozwoli Ci szybko skorzystać z rozwiązań stosowanych przez specjalistów światowej sławy.

PS dzisiaj jest promocja -30% na inną książkę firmowaną przez Smashing Magazine: Podręcznik jQuery.