RIP – usuwamy reklamy z wykopu.

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

Mimo że bardzo cenię wykop.pl, wprowadzenie reklam średnio mi odpowiada (patrz jeden z poprzednich wpisów).

Szczerze mówiąc wolałbym zapłacić zamiast je oglądać; jednorazowe 3,66PLN na Joggerze to cudowna alternatywa – praktycznie za darmo dostaję dostęp do świetnego serwisu bez spamu. Ale takiej opcji t__d nam nie dał, więc trzeba sobie radzić. Co dziwne, Adblock nie działa dokładnie tak jak powinien (przynajmniej u mnie), warto więc użyć innego, równie potężnego (jeśli nie potężniejszego) narzędzia dostępnego jako plugin do FirefoksaRemove It Permanently (RIP), którego instalację i podstawowe użycie opiszę.

Na przykładzie wykopu pokażę, jak łatwo wykorzystać siłę drzemiącą w RIP-ie. Zaczynamy od instalacji pluginu. Jest on dostępny na stronie Mozilli. Instalacja przebiega standardowo, czyli klikamy w zielony guzik „instaluj”, „Install Now”/„Zainstaluj teraz” w okienku, które wyskoczy (po kilku sekundach guzik się aktywuje), restartujemy przeglądarkę i już:)

Nowy wykop, po wprowadzeniu reklam, nie przedstawia się najładniej – u mnie (przy wyłączonym Adblocku) wygląda jak na screenie. Nie jest to najprzyjemniejszy widok, prawda? Jednak sam Adblock Plus również nie daje rady – reklama z prawej strony zniknęła, ale po górnej został wielki, szpetny prostokąt. Być może jest to zła reguła filtrowania, ale RIP idealnie nadaje się do takich zadań.

Aby pozbyć się ramki wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na białym polu, które chcemy usunąć i z menu wybrać „Remowe this permanently„. Ramka nie powinna nas więcej straszyć, a efekt jest zadowalający. Oczywiście filtr jest dużo bardziej rozbudowany, możemy np. pozbyć się działu „plotki” z ulubionego serwisu albo usunąć wszystkie reklamy z gazeta.pl – a jeśli coś to potrafi to musi być dobre;). Więcej opcji ukrywa się w menu kontekstowym w „RIP Advenced„ i w Tools->RIP Options.

Zdaję sobie sprawę, że prawdopodobnie da się rozwiązać sprawę samym Adblockiem/ABP, ale celem artykułu było zwrócenie uwagi na równie użyteczne narzędzie – Remove It Permanently.