Szablon bloga – kilka porad

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

Przyglądając się blogom, głównie Joggerowym zauważyłem kilka często pojawiających się błędów. Na pierwszy rzut oka są to drobne szczegóły, jednak mogą utrudnić czytelnikom dostęp do treści, a niektórym nawet go uniemożliwić. Tworząc (lub przerabiając gotowy) szablon warto pamiętać o kilku drobnostkach.

  1. Nawigacja – stosunkowo często, nawet w gotowych szablonach, zapomina się o linkach do poprzedniego/ następnego wpisu oraz strony. Jeśli wpisy można sobie darować, to link do dalszej strony jest koniecznością – przy przeglądaniu kategorii lub archiwum uniemożliwia to dostęp do wszystkich notek (chyba, że czytelnik ręcznie zmodyfikuje adres). Użycie wspomnianych tagów jest dobrze opisane w wiki.
  2. Formularz komentarzy – czasem domyślnym przyciskiem, znajdującym się tuż pod textarea (lub tabem) jest wyczyść, czasem „przestań śledzić” itd. Dobrze byłoby, gdyby tab wciśnięty w polu do wpisywania komentarza wskakiwał prosto na przycisk „wyślij”.
  3. RSS w widocznym miejscu – nie da się ukryć, że sporo osób czyta blogi przez RSS-y. Feed generowany przez Joggera można całkiem nieźle dostosować – opis w wiki.. Warto umieścić link do feeda w widocznym miejscu lub w sekcji head zastosować następujący kod ułatwiający dodanie feeda do czytnika – należy zmienić adres i opis na własny:

    <link rel="alternate" type="application/rss+xml" title="RSS - całe wpisy" href="http://feeds.feedburner.com/like-a-geek?format=xml" />
  4. Autor – fajnie było by wiedzieć, do kogo należy blog;) Nick, imię lub krótka informacja o autorze powinna znajdować się w widocznym miejscu. Czasem czytając komentarze ciężko się domyślić, kto jest właścicielem bloga, a jego adres tego nie ułatwia.
  5. Czytelne CAPTCHA – niezalogowani użytkownicy nie powinni mieć zbyt trudnego tekstu do odczytania. Koniecznością jest umieszczenie obrazka z cyferkami w formularzu! Zdarzają się szablony bez kodu.
  6. Czytaj dalej, czyli podział notki na wstęp i całość przy użyciu taga <EXCERPT>. Zalecany zwłaszcza przy publikowaniu notki na poziomie zerowym – zwykle tytuł, autor i pierwsze zdania wystarczą, żeby stwierdzić, czy mamy ochotę czytać notkę.
  7. Szerokość tekstu – zbyt szeroki layout jest nieczytelny! Tekst szerszy niż 9-10 słów, zwłaszcza bezszeryfowy, powoduje gubienie się przy przejściu do kolejnej linii. 65% czytelników mojego bloga używa rozdzielczości 1280 x ileś lub większej. Przy tekście szerokim na cały ekran, jedynie z małym marginesem zgubienie czytanej linijki jest niemal pewne.

Te kilka wskazówek powinno być przydatne podczas tworzenia własnego szablonu lub modyfikacji istniejącego.

Autor artykułu: Marcin Kosedowski.