Zakładam firmę, żeby pracować na etacie

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

zakładam firmę, ile zarobię?

Wielokrotnie już słyszałem pomysł zakładam firmę, ale dalej będę pracował na tym samym etacie, żeby zatrzymać więcej pieniędzy. Czy to się opłaca?

Autor: , foto: Patty Lagera

Kilka dni temu jeden z czytelników napisał:

Obecnie pracuję na etacie, zarabiam netto 3000 PLN. Chciałbym robić to samo, ale zmieniając formę na jednoosobową działalność gospodarczą. Mój obecny pracodawca jest płatnikiem VAT. Ja również planuję być.

Teraz pytanie. Jak przeliczyć moje wynagrodzenie na fakturę? czy to jest po prostu pensja brutto + VAT? Tak bym chciał, ale mój pracodawca się na to nie zgadza (chce płacić mniej) uzasadniając to tym, że będę miał ulgi i mniejszy podatek itp. Czy on ma rację?

Często słyszę to pytanie, a zaskakująco mało osób pracujących na etacie wie, ile naprawdę kosztuje utrzymanie ich stanowiska pracy, więc odpowiem tutaj. Swoją drogą to ciekawe, że o kosztach pracy na etacie więcej od etatowców wie osoba, która szczyci się pracą jako freelancer na własnej DG ;).

Koszty pracy na etacie

Na etacie koszty twojego stanowiska wyglądają tak:

 • 3000 PLN dostajesz jako pensję netto
 • 4210 PLN to pensja brutto (z zaliczką na podatek dochodowy i składką na ubezpieczenia)
 • 4988,02 PLN to pełne koszty pracodawcy (z jego częścią składek na ubezpieczenie, funduszem pracy i funduszem gwarantowanych świadczeń pracowniczych)

jak obniżyć podatki

Czyli pracodawcę kosztujesz prawie 5000 złotych, chociaż na rękę otrzymujesz 3000. Dokładniej opisałem to we wpisie jak obniżyć podatki.

Co się zmieni w podatkach?

Zanim założysz działalność gospodarczą zajrzyj tutaj.

Gdybyś założył działalność i został na tym samym stanowisku, a pracodawca nadal wydawał na Ciebie 5000 PLN, musiałbyś samodzielnie opłacać wszystkie składki. Ponadto pracodawca musiałby doliczyć do twojej pensji VAT.

 1. Najpierw VAT. Dla pracodawcy to żaden koszt, bo przerzuca VAT w całości na konsumentów. Pracodawcy bez różnicy czy zapłaci VAT tobie, czy odda go do Urzędu Skarbowego. Dostajesz dodatkowe 23% z tych 5000 (1150 PLN), z których finansujesz część swoich wydatków, np. telefon służbowy albo komputer. Załóżmy, że zatrzymasz z tego 200 złotych miesięcznie.
 2. Dalej mamy składki na ZUS. Na DG możesz płacić ok. 900 złotych ZUS-u niezależnie od tego ile zarabiasz. Przypominam, że aktualnie Ty i pracodawca płacicie razem 1600 złotych składek przy twoich zarobkach (3000 netto).
 3. Podatek dochodowy. Tu zależy od formy opodatkowania jaką wybierzesz. Jeśli chcesz rozliczać się na 19% podatku i wygenerujesz duże koszty (co jest bardzo łatwe), nie płacisz go wcale. Jeśli nie wygenerujesz, płacisz 19% od różnicy (przychód netto – koszty). Przychód netto to 5000 złotych, które zapłaci Ci pracodawca, a koszty to np. telefon, rata leasingowa za samochód, rata za komputer itp. Powiedzmy, że to 1000 miesięcznie, więc zapłacisz (5000-1000)*19%=760. Tylko uwaga! Możesz wybrać inne formy opodatkowania. Zapytaj doradcy podatkowego jaka forma będzie najlepsza przy twoich kosztach.
 4. Księgowość. Wystarczy Ci tania księgowość internetowa za mniej niż 40 złotych miesięcznie.

Zakładam firmę, ile zarobię?

Podsumowując, przy identycznych kosztach pracodawcy zarobisz:

 • +5000 PLN wynagrodzenia
 • +1150 VAT (załóżmy, że zatrzymasz z tego 200 PLN)
 • -900 PLN składek
 • -760 PLN podatku dochodowego
 • -40 PLN na księgowość

razem: 4450 PLN.

Właśnie o takich sprawach mówię na szkoleniu OD ZERA

I to przy założeniach, że nie potrafisz wygenerować kosztów, które obniżają twój podatek i pozwalają zatrzymać więcej VAT-u!

Pracodawca ma więc rację: będziesz miał ulgi i będziesz miał szansę oszczędzić na podatku.

Tylko co z tego, skoro pracodawcę będziesz kosztował tyle samo, a w dodatku nie będzie musiał płacić za twój urlop, zwolnienia itd.?