Zakładanie działalności gospodarczej – co dalej?

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

Zakładanie działalności gospodarczej - pytania czytelników

Jak otworzyć firmę? Krok po kroku opisuję co zrobić po rejestracji własnej działalności. Wcale nie musisz zaczynać z milionami w kieszeni i wielką siedzibą.

, foto: Helga Weber

ifirma - mała księgowość internetowa

0. Zakładanie firmy kosztuje

Zakładanie działalności gospodarczej jest takie trudne i drogie! Nie stać mnie na to! Oj, oj!

Niedawno opisałem zakładanie firmy krok po kroku w jeden dzień za 172,40 złotego.

Mimo to na okrągło słyszę (chociażby od uczestników szkolenia dla start-upów), że to takie drogie. Piszę po raz ostatni: zakładanie działalności gospodarczej jest proste i tanie (przynajmniej jednoosobowej).

Reklama Nie masz pracy? Jakie zasiłki dla bezrobotnych możesz dostać? Czytaj więcej na zasilek-dla-bezrobotnych.pl!

1. Skąd wziąć księgową?

Brakuje punktu 0. – co za księgowa, skąd ta księgowa?

Marsjanin

Poprzednio pisałem, że księgowa jest niezbędna. Łatwo to uargumentować: sama ustawa o podatku dochodowym zmienia się średnio co 3 tygodnie, jak pisze Kamil Cebulski. Może i wprowadzisz wszystkie faktury w jeden dzień, ale czy masz pewność, że nie przeoczysz jakiejś ważnej zmiany w ustawach? W biurze rachunkowym to ryzyko jest mniejsze.

We Wrocławiu za księgowość w biurze rachunkowym dla jednoosobowej DG płacę 150 złotych netto, chociaż podobno można zejść poniżej stówy. Według moich znajomych dłużej prowadzących firmy, warto wybrać biuro, które:

 1. bierze odpowiedzialność za błędy,
 2. ma pracowników znających się na twojej branży,
 3. jest blisko,
 4. pracuje w tych godzinach co ty,
 5. ma możliwość wykupienia doradztwa (od 50 złotych miesięcznie),
 6. jest tanie.

Kolejność nieprzypadkowa.

Ostatnio dostałem ofertę spełniającą wszystkie powyższe wymagania (z doradztwem na stałe) za 190 zł netto miesięcznie. W innych miastach ceny mogą się różnić.

Reklama Nie wiesz w co inwestować pieniądze? Przekonaj się jak inwestować z głową i zarobić najwięcej!

Jeśli to za drogo, możesz spróbować skorzystać z księgowość internetowej, która kosztuje kilkadziesiąt złotych miesięcznie, ale musisz sam wiedzieć czy możesz kupić obiad na firmę albo kiedy możesz brać faktury na paliwo, co moim zdaniem jest trochę bez sensu.

2. Jaka aplikacja do faktur?

Zdecydowałem się na księgową, ale jednocześnie sam muszę wystawiać faktury moim klientom. Faktury mogą być spisane nawet ręcznie, chociaż wygodniej jest skorzystać z aplikacji, które to ułatwia. Na fanpage’u like a geek na Facebooku zapytałem Was jak wystawiacie faktury. Wszyscy stwierdzili, że ułatwiają sobie życie przy pomocy jakiejś aplikacji.

Ja skorzystałem darmowego systemu fakturowania ifirma.pl. ifirma.pl daje mi dostęp do faktur przez przeglądarkę. Mogę prosto zdefiniować nowych klientów, dostawców i produkty/ usługi, a później nimi zarządzać. Dzięki temu wszystko jest w jednym miejscu.

księgowość internetowa ifirma

Księgowość internetowa: ifirma.pl

Kiedy wystawiam fakturę przez ifirma.pl mogę wysłać ją e-mailem do odbiorcy (większość firm przyjmuje już faktury elektroniczne). Jeśli z jakiegoś powodu odbiorca potrzebuje faktury papierowej, za drobną opłatą faktura zostanie wysłana pocztą. 2,30 złotego to niewiele więcej niż znaczek, koperta i wydruk, a nie muszę stać na poczcie.

Jako że system fakturowania z ifirma.pl jest darmowy, a przez 3 pierwsze miesiące możesz jeszcze korzystać z biura rachunkowego online, warto przekonać się jakie to praktyczne rozwiązanie.

3. Pieczątka firmowa

Podobno pieczątki żyją dłużej niż wizytówki, więc przyda się jakiś kontakt do firmy

Kolejna sprawa to pieczątka. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie mają obowiązku posiadania pieczątki. Jeśli jednak zdecydujemy się na pieczątkę (koszt kilkudziesięciu złotych w zależności od rozmiaru i techniki wykonania), to musi znaleźć się na niej REGON [ustawa, Art 43. ust. 3]. Oprócz tego możemy umieścić na pieczęci co chcemy.

Ja umieściłem wszystkie dane, które mogą być potrzebne przy wystawianiu faktur (pełna nazwa, adres, NIP). Odbiłem taką pieczątkę na zwykłych kartkach z drukarki i daję w sklepach do przepisania danych. Takie karteczki są praktycznie za darmo, a gdybym miał za każdym razem zostawiać wizytówki, to trochę by mnie to kosztowało.

Na pieczątce umieściłem:

 • pełną nazwę firmy,
 • pełen adres,
 • NIP,
 • REGON,
 • telefon,
 • e-mail.

4. Wirtualne biuro

Martwię się o koszty takie jak (…) wynajem biura. U mnie w mieście małe biuro kosztuje 1500 złotych. (…) Założyłeś DG w domu?

Możesz zarejestrować DG w domu, ale jeśli wynajmujesz mieszkanie lub często się przeprowadzasz, może to być problem. Co zrobić, jeśli nie masz adresu do rejestracji firmy?

Nic prostszego, wystarczy założyć wirtualne biuro. Polega to na tym, że firma posiadająca biuro udostępnia swój lokal do założenia twojej działalności. Po prostu pod jednym adresem działa kilka firm. Nie bój się, to legalne ;). Takie usługi oferują m.in. biura coworkingowe. Dodatkowe zalety to możliwość skorzystania z salek konferencyjnych czy obsługi sekretaryjnej i dobry adres (często w centrum). Proponuję sprawdzić ceny i dostępność usług w twoim mieście. We Wrocławiu zapraszam oczywiście do Cocobaru :).

Biura coworkingowe w największych polskich miastach

 • Warszawa: Biurco. http://biurco.pl (22) 620 33 33. ul. Ogrodowa 31/35, 00-893 Warszawa. recepcja@biurco.pl.
 • Kraków: Studio Kreatywnej Współpracy. http://studioprzylea.pl, (12) 359 62 20, ul. Juliusza Lea 10a/7, 30-048 Kraków, biuro@studioprzylea.pl.
 • Łódź: CityOffice. http://www.city-office.com.pl, (42) 235 36 61, Plac Wolności 12, 91-415 Łódź, biuro@city-office.com.pl.
 • Wrocław: Cocobar. http://cocobar.pl, 661 290 550, Uniwersytecka 27/28/lok.3, 50-145 Wroclaw, biuro@cocobar.pl.
 • Poznań: ParkIdea. http://parkidea.pl, 604 950 726, ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań, tomasz@parkidea.pl
 • Trójmiasto: Antwork. http://www.antwork.pl, (58) 340 26 30, ul. Do Studzienki 34B 31, 80-227 Gdańsk, biuro@antwork.pl.

Zakładanie działalności gospodarczej nie jest takie trudne jak mówią otaczające
Cię osoby (głównie te, które nie otwierały własnej firmy), a wszystkie przeszkody da się pokonać. Jeśli masz własne rady dla osób, które nie wiedzą jak otworzyć firmę, podziel się nimi w komentarzu.

PS przypominam o konkursie i-faktury!