Zaradny student zarobi przez Internet

Tekst przeniesiony z like-a-geek.jogger.pl.

zaradne studentki przygotowują się do zajęć

Dziesiątki osób pokazały już, że w Internecie świetnie sprzedaje się wiedza. Teraz nawet studenci mogą na niej zarabiać i sprawdzić czy odpowiada im praca zdalna.

, foto: © olly, tekst sponsorowany

ZaradnyStudent.pl to serwis typu Q&A, czyli taki, w którym ktoś zadaje pytanie, a inni piszą na nie odpowiedź. Serwis wyróżniają:

  • pytania dotyczące zadań i projektów ze studiów,
  • płatne odpowiedzi,
  • stawki za odpowiedzi ustalane przez rozwiązujących.

Jak mogą zarabiać zaradni studenci?

W praktyce wygląda to tak, że pytający daje zadanie o tytule np. Grawitacja i dynamika bryły sztywnej, wkleja treść pytania, ustala cenę na 30 złotych i czeka na odpowiedź.

Ktoś wycenia swoje rozwiązanie na 100 złotych. Zlecający widząc 20% rozwiązania ocenia, czy decyduje się na kupno. Serwis pobiera od tego prowizję (20%), a rozwiązanie nadal jest na sprzedaż dla innych osób. Jeśli sprzedasz je jeszcze komuś, to dostaniesz 60% ustalonej przez siebie ceny.

ZaradnyStudent.pl - najnowsze zadania

Najnowsze zadania na ZaradnyStudent.pl

Co więcej, zamiast czekać aż ktoś zada pytanie, możesz opublikować własny poradnik, rozwiązanie problemu albo notatki, których ktoś szuka w Google. To znacznie korzystniejsze, bo pozwala tak ustalić tytuł i treść opisującą rozwiązanie, że będzie bardziej przyjazna dla wyszukiwarki.

>>> Jak pisać teksty pod Googledarmowy poradnik PDF do pobrania

Jeden ze sposobów na zarobek jest więc prosty prosty:

  1. znajdź zadanie, do którego odpowiedzi będzie szukało dużo osób,
  2. rozwiąż je,
  3. czekaj na pytających wchodzących z Google.

Kluczem jest dobór pytań, których ktoś będzie szukał. Na przykład ja do dzisiaj dostaję pytania o rozwiązania zadań, które wrzuciłem na blog trzy lata temu (oczywiście już dawno nie mam rozwiązań).

Ludzie od lat za to płacą!

Podobnie możesz zrobić w ZaradnyStudent.pl. Kiedy domena nabierze mocy, będziesz mógł łatwo wypozycjonować swój artykuł. Warto zwrócić uwagę na istotną różnicę między stronami typu zaradni.pl albo hubpages.com. W tych serwisach zasadniczo chodzi o napisanie byle czego, co przyciągnie ludzi z Google i wyświetlaniu im reklam. Autor zarabia na tym ok. złotówki za tysiąc wyświetleń. Tymczasem twoje rozwiązanie w ZaradnyStudent.pl będą obserwować osoby szukające rozwiązania tego konkretnego problemu, więc jest duża szansa, że za nie zapłacą.

Skoro studenci płacą po kilkadziesiąt złotych za godzinę korepetycji albo za rozwiązanie zadań, to mogą zapłacić również za wiedzę zdobytą przez Internet. Dobrym przykładem mogą tu być algorytmy.pl, które od lat utrzymują się z płatnych treści.

Zresztą na pierwszym roku sam rozwiązywałem proste zadania z programowania, tylko wtedy kupujący ogłaszali się na forum wydziału, a nie na ogólnopolskim serwisie. W gruncie rzeczy to dziwię się, że dopiero teraz powstał taki serwis, bo zadania z różnych uczelni są do siebie podobne.

Kserowanie notatek w nowej odsłonie

Jest jeszcze program partnerski. Za polecenie kupującego rozwiązania zadań dostaniesz 5% jego wpłat. Możesz więc wrzucić swoje notatki na ZaradnyStudent.pl i podawać link do rozwiązania na forach albo umieścić na Facebooku. Skoro tysiące osób płacą za pobranie plików z chomikuj.pl (mi też się ostatnio zdarzyło), to dlaczego nie mieliby pobierać ich z ZaradnyStudent.pl?

Zresztą ja też dziesiątki razy płaciłem za notatki w czasie studiów. Różnica była taka, że te parę lat temu kupowało się je w ksero, a nie przez Internet, a stawki typu 20 złotych za ksera notatek albo egzaminów z poprzednich lat już wtedy były standardem.

ZaradnyStudent.pl - dodawanie poradnika

Dodając własny poradnik ustaw tytuł i treść przyjazne wyszukiwarce

Dodatkowo, jeśli serwis rozwinie się i będzie kojarzony przez studentów jako miejsce, w którym mogą kupić notatki, stare egzaminy i zlecić rozwiązanie zadań, to sprzedawcy nie będą nawet musieli liczyć na wejścia z Google.

Gdybyś zastanawiał się, czy sprzedawać rozwiązania na swojej stronie, czy w ZaradnyStudent.pl, to dostęp do kupujących korzystających z serwisu jest dużą zaletą. Jako że nie zarabia się na reklamach, ale na opłatach, ja potraktowałbym to jak tablicę ogłoszeń, a nie klasyczny serwis z treścią.

Zacznij zarabiać już na studiach

Podsumowując, uważam, że ZaradnyStudent.pl to interesujący sposób na dorobienie paru złotych dla osób, które chcą spróbować robić zlecenia przez Internet.
Klientów powinien załatwić serwis, a wiedza ze studiów wystarczy, żeby wystartować. Możesz nawet przygotowywać swoje notatki z nastawieniem na sprzedaż, więc sam skorzystasz, bo będą musiały być lepsze.

Oczywiście handel materiałami odbywał się już wcześniej, ale raczej wewnątrz wydziałów. Połączenie kupujących i sprzedających studentów w ogólnopolskim serwisie powinno być korzystne dla wszystkich. Kupujący będą mogli wybierać wśród materiałów, a wykonawcy sprzedadzą to samo kilka razy. No i rejestrując się sprawdzisz czy praca zdalna jest dla Ciebie :).