Strona główna
IT
Tutaj jesteś
IT Ochrona danych

Na czym polega audyt bezpieczeństwa informatycznego?

Data publikacji 8 czerwca 2023


Bezpieczeństwo IT w firmie ma kluczowe znaczenie w XXI wieku, dlatego warto o nie zadbać już teraz. Co warto o nim wiedzieć?

Coraz więcej firm decyduje się na wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie IT. Wraz z nimi kluczowe staje się również dbanie o kwestie bezpieczeństwa informatycznego. Aby sprawdzić, czy jest ono dochowane, przeprowadza się audyt bezpieczeństwa informatycznego. Na czym dokładnie polega taki audyt?

Co to jest audyt bezpieczeństwa informatycznego?

Audyt bezpieczeństwa IT czy audyt bezpieczeństwa informatycznego to systematyczna ocena systemów, procesów i kontroli technologii informatycznych firmy w celu oceny ich skuteczności w ochronie przed zagrożeniami IT, a także uzyskania zgodności z odpowiednimi przepisami i ochrony wrażliwych danych. 

Ogólnie rzecz biorąc, obejmuje on kompleksowy przegląd infrastruktury IT firmy, oprogramowania, zasad bezpieczeństwa, procedur i praktyk w celu zidentyfikowania słabych punktów wymagających poprawy.

Kto prowadzi audyty bezpieczeństwa IT?

Najczęściej audyt bezpieczeństwa informatycznego zlecany jest zewnętrznym firmom, które posiadają w tym zakresie duże doświadczenie. 

Dzięki temu wiedzą one, w jaki sposób przeprowadzić kompleksową ocenę poziomu bezpieczeństwa IT w firmie, a następnie mogą zaproponować optymalne rozwiązania, aby podnieść ten poziom, aby był on jeszcze wyższy.

Audyt bezpieczeństwa IT – na czym polega?

Przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa IT jest wieloetapową procedurą, która obejmuje przede wszystkim poniższe czynności:

Ocena ryzyka IT

Audytor przeprowadza ocenę ryzyka w celu zidentyfikowania potencjalnych zagrożeń i słabych punktów systemów informatycznych i danych organizacji. Obejmuje to analizę wpływu i prawdopodobieństwa wystąpienia incydentów bezpieczeństwa, określenie poziomu ryzyka i ustalenie obszarów wymagających dokładnej oceny.

Ocena techniczna

Firma prowadząca audyt dokonuje oceny technicznej infrastruktury IT, w tym urządzeń sieciowych, serwerów, baz danych i oprogramowania zabezpieczającego. 

Przeprowadza się dokładne badanie infrastruktury pod kątem luk w zabezpieczeniach, testy penetracyjne i przeglądy konfiguracji wykonuje się w celu zidentyfikowania słabych punktów, błędnych konfiguracji lub potencjalnych punktów umożliwiających atak.

Przegląd dokumentacji

Również audyt bezpieczeństwa informatycznego kontroluje dokumentację, w tym zasady bezpieczeństwa, procedury, standardy, wytyczne, plany reagowania na incydenty i plany odzyskiwania danych po awarii. 

Dzięki temu można ocenić, czy firma ustanowiła odpowiednie środki bezpieczeństwa i czy są one skutecznie przestrzegane.

Sprawdzeni kontroli dostępu

Firma sprawdza kontrolę dostępu w organizacji, procesy zarządzania użytkownikami i mechanizmy uwierzytelniania. Kontroluje między innymi zasady nadawania praw dostępu użytkowników, zasady tworzenia haseł, uwierzytelniania wieloskładnikowego i zarządzania dostępem. 

Dzięki temu można zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do poufnych informacji oraz poważnym naruszeniom bezpieczeństwa.

Kontrola ochrony danych

W tym obszarze audyt bezpieczeństwa informatycznego kontroluje praktyki ochrony danych w organizacji, w tym klasyfikację danych, szyfrowanie, tworzenie kopii zapasowych i zasady przechowywania danych. 

Na podstawie tych czynności można wykryć wszelkie luki w ochronie danych i zarekomendować ulepszenia w celu ochrony poufnych informacji.

Dodatkowo audyt bezpieczeństwa informatycznego może obejmować także inne czynności, zależnie od konkretnego zapotrzebowania w firmie, aby dzięki temu mogła ona działać bezpieczniej.

Ewolucja Social Media

Redakcja like-a-geek.pl

Nasi redaktorzy to zespół pasjonatów IT, technologii, marketingu i Internetu, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma bogate kompetencje w dziedzinie informatyki, technologii, marketingu internetowego i jest zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwojem w tych obszarach. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu artykułów, które są aktualne, praktyczne i wartościowe dla naszej społeczności czytelniczej. Jesteśmy tu, aby dzielić się cennymi wskazówkami, poradami i nowinkami technologicznymi, które pomogą naszym czytelnikom rozwijać się w obszarze IT, technologii, marketingu oraz internetowych rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?