Strona główna
Internet
Tutaj jesteś
Internet UX - co to

UX – co to? Dowiedz się, czym zajmuje się UX Designer

Data publikacji 11 lipca 2022

Spotykasz się często z określeniem UX, ale nie wiesz co ono oznacza? Dowiedz się już dziś: UX – co to takiego? Dowiedz się o zawodzie powiązanym z tym określeniem, a być może zdecydujesz, że to coś dla Ciebie!

UX – co to?

UX jest skrótem od słów User Experience, co po polsku oznacza doświadczenie użytkownika. Cała branża UX zajmuje się projektowaniem doświadczeń użytkownika danego produktu bądź usługi, aby ta była dla użytkownika atrakcyjna, intuicyjna, logiczna i łatwa w obsłudze. Głównym zadaniem User Experience jest osiągnięcie pełnego zadowolenia użytkownika podczas korzystania z danego produktu lub usługi. Gdy osiągnie się taki wynik pracy, można rzec, że UX Designer wykonał prawidłowo swoje obowiązki zawodowe.

UX, co to i kim jest UX Designer?

User Experience Designerem nazywa się osobę, która pracuje w branży UX i projektuje doświadczenia użytkowników powiązane z danym produktem bądź też usługą. Najczęściej można się spotkać z UX Designerem podczas projektowania strony internetowej, aplikacji desktopowych lub mobilnych, ale nie jest to cały zakres możliwości tego pracownika. Bowiem jako UX Designer można pracować, np. przy maszynach, przy grach, z reguły wszędzie tam, gdzie trzeba zaprojektować jasny i logiczny przekaz informacji użytkownikowi. 

Z jakimi zadaniami mierzy się na co dzień UX Designer?

Należy zaznaczyć, że obowiązki w tej pracy zależą od przedsiębiorstwa, w którym pracownik jest zatrudniony. W mniejszych firmach projektowaniem doświadczeń zajmuje się zazwyczaj jedna lub dwie osoby i przejmują one wszystkie obowiązki projektowania doświadczeń. Natomiast w większych przedsiębiorstwach praca związana z UX najczęściej podzielona jest na ludzi, tak więc wyróżnia się: UX Researchera, UX Writera, Architekta Informacji, UI Designera, UX Designera.

Jednak uogólniając, pracownik zajmujący się UXem odpowiedzialny jest za, takie zadania jak:

 • przeprowadzanie badań oraz wywiadów z użytkownikami produktu lub usługi,
 • przygotowanie raportów z badań,
 • przygotowanie person produktu lub usługi,
 • projektowanie interakcji,
 • przygotowanie makiet, flow-chartów,
 • planowanie tekstu występującego w projekcie,
 • tworzenie architektury informacji produktu lub usługi,
 • przygotowanie wizualne produktu lub usługi.

Wynagrodzenie w zawodzie

Ile zarabia się w UX? Według strony wynagrodzenia.pl mediana zarobków wygląda następująco:

 1. Młodszy specjalista UX/UI – 5 270 PLN brutto,
 2. Specjalista UX/UI – 7 380 PLN brutto,
 3. Starszy specjalista UX/UI – 11 030 PLN brutto.

Oczywiście wielkość zarobków zależna jest od: wielkości firmy, regionu danego przedsiębiorstwa, doświadczenia oraz umiejętności.

TIMSOFT

Ewolucja Social Media

Redakcja like-a-geek.pl

Nasi redaktorzy to zespół pasjonatów IT, technologii, marketingu i Internetu, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma bogate kompetencje w dziedzinie informatyki, technologii, marketingu internetowego i jest zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwojem w tych obszarach. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu artykułów, które są aktualne, praktyczne i wartościowe dla naszej społeczności czytelniczej. Jesteśmy tu, aby dzielić się cennymi wskazówkami, poradami i nowinkami technologicznymi, które pomogą naszym czytelnikom rozwijać się w obszarze IT, technologii, marketingu oraz internetowych rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?