Faktoring online rozwiązaniem problemów finansowych MŚP
Data publikacji 5 października 2022Sektor małych i średnich przedsiębiorstw codziennie boryka się z przeróżnymi problemami natury finansowej. Rosnące koszty prowadzenia działalności (w tym koszty energii elektrycznej, gazu, nieruchomości, paliw itp.), zerwane łańcuchy dostaw, przedłużające się dostawy, opóźnienia w płatności – te wszystkie kłopoty stanowią codzienność wielu małych i średnich przedsiębiorców w Polsce.
Nic dziwnego, że – zamiast bezczynnie czekać – osoby prowadzące działalności gospodarcze poszukują rozwiązań, które poprawią sytuację finansową ich firm i umożliwią kontynuację pracy oraz rozwój. Jednym z takich rozwiązań jest faktoring online.
Na czym polega faktoring online?
Faktoring online pozwala przedsiębiorcom uzyskać dostęp do środków finansowych, dzięki którym będą mogli zniwelować negatywne skutki zatorów płatniczych i utrzymać wysoką płynność finansową firmy. Opiszemy teraz, jak działa usługa faktoringu online w trzech prostych krokach.
Faktoring online krok po kroku
Przykładowe tło sytuacji: Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje zlecenia dla swoich klientów. Kontrahenci wymagają od przedsiębiorcy wystawiania faktur z długim terminem płatności, przez co dochodzi do sytuacji, w której środki finansowe są zamrożone na kontach klientów.
Krok 1: Przedsiębiorca odwiedza stronę firmy świadczącej usługę faktoringu online i składa wniosek o faktoring. Wypełnienie dokumentu zajmuje nie więcej niż kilka minut.
Krok 2: Następnie przedsiębiorca dodaje listę kontrahentów, z którymi zwykle prowadzi interesy. Lista ta ułatwi finansowanie faktur wystawionych tym firmom w przyszłości.
Krok 3: Firma faktoringowa przedstawia warunki usługi, które przedsiębiorca może potwierdzić bez wychodzenia z domu.
Od tej pory faktorant ma dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego, czyli środków, które może wydać na finansowanie faktur. Nawigację ułatwia Panel Klienta – przedsiębiorca może z niego korzystać, by edytować listę kontrahentów oraz dodawać faktury przeznaczone do finansowania.
Przedsiębiorca w ramach faktoringu online może finansować dowolną liczbę faktur zgodnie z warunkami ustalonymi na etapie kroku trzeciego. Głównym ograniczeniem jest wysokość limitu faktoringowego, którą jednak można modyfikować w porozumieniu z faktorem.
Jak faktoring pomaga małym i średnim przedsiębiorstwom?
Najważniejszym założeniem faktoringu online jest to, by umożliwić przedsiębiorcom poradzenie sobie z przejściowymi kłopotami finansowymi. Zatory płatnicze potrafią dać się we znaki zwłaszcza tym firmom, które przyjmują niewiele zleceń, za to na relatywnie duże kwoty. W takim przypadku nawet jedna niezapłacona faktura może spowodować poważne niedobory w budżecie firmy.
Przedsiębiorca korzystający z faktoringu nie musi przejmować się odległymi terminami płatności czy kontrahentami, którzy nie dotrzymują umówionych terminów. Zamiast tego zaraz po wystawieniu faktury może zaimportować ją do swojego Panelu Klienta i uruchomić jej finansowanie. W rezultacie otrzyma środki faktury na konto firmowe już w kilka godzin. Kosztem usługi faktoringu online jest zwykle prowizja faktora, która stanowi procent od finansowanej kwoty lub stały koszt utrzymania limitu faktoringowego (to dzięki temu przedsiębiorca ma niemal nieskrępowany dostęp do środków w ramach faktoringu). Wszystko zależy od wybranego rodzaju usługi.
Warto pamiętać, że faktoring online jest dostępny dla niemal wszystkich przedsiębiorców – w przypadku faktoringu najistotniejsza nie jest sytuacja finansowa faktoranta, a jego kontrahentów. Koniec końców to oni będą w przyszłości spłacać należność firmie faktoringowej.
Źródło: