Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik klawiatura mechaniczna a membranowa

Klawiatura mechaniczna, a membranowa – którą wybrać?

Data publikacji 14 czerwca 2022


Wybór klawiatury do komputera to dla wielu osób bardzo ważna sprawa, a czasem nawet spory wydatek. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i typów klawiatur, a każda z nich jest przeznaczona do innego trybu pracy. Wbrew pozorom klawiatura do pracy biurowej znacznie różni się od tej przeznaczonej dla gracza. Zatem jakie są najpopularniejsze klawiatury? Czym kierować się w wyborze tej najlepszej?

Podział klawiatur

Omawiając poszczególne klawiatury, należy najpierw zwrócić uwagę, że klawiatury dzielą się na dwa rodzaje: membranowe i mechaniczne. Każda z nich skonstruowana jest w inny sposób, ponieważ stworzona jest do innego trybu pracy. Czym wyróżnia się klawiatura membranowa, a czym mechaniczna?

Klawiatura mechaniczna

Przede wszystkim w klawiaturze mechanicznej pod każdym przyciskiem jak zamontowany niezależny przełącznik, który ma za zadane rejestrować każde naciśnięcie. Tych przełączników jest kilka rodzajów, choć w Polsce dostępne są wyłącznie trzy z nich – Topre, Kailh oraz Cherry MX. Każdy z tych systemów wpływa na sposób działania klawiszy oraz cechuje się innym stopniem wytrzymałości.

Klawiatura mechaniczna cechuje się wysoką żywotności oraz bardzo wysoką ceną. Ten wydatek rekompensuje jakość, wytrzymałość oraz możliwości urządzenia, dlatego mimo wysokiej ceny są bardzo cenione przez graczy. Jest to związane, chociażby z błyskawicznym powrotem klawisza, co jest bardzo ważne szczególnie w grach, które wymagają szybkiej i częstej reakcji.

Czy ta klawiatura ma wady? Wiele osób najczęściej skarży się na duży hałas, jaki generuje podczas użytkowania oraz jej duże rozmiary i wagę. To oczywiście dla jednych jest wadą, a dla innych zaletą.

Klawiatura membranowa

Klawiatura membranowa różni się nieco budową od klawiatury mechanicznej. Przede wszystkim pod przyciskami rozciągają się trzy membrany, a pomiędzy nią a klawiszem zamontowane są gumowe kulki, które to wywołują nacisk. To rozwiązanie zapewnia klawiaturze bardzo ciche działanie w porównaniu do głośne klawiatury mechanicznej.

Te klawiatury mają bardzo zróżnicowane ceny na rynku. Te warte najmniej najczęściej cechują się bardzo niską wytrzymałością i wygodą pracy. Niemniej nadal są chętne kupowane, szczególnie przez osoby mało korzystające z komputera.

Klawiatura mechaniczna a membranowa – którą wybrać?

Wybór klawiatury jest głównie uzależniony od dostępnych środków finansowych oraz indywidualnych potrzeb. Dla osób, które korzystają rzadko z komputera i ograniczają się jedynie do przeglądania Internetu lub od czasu do czasu napisania kilku zdań polecana jest klawiatura membranowa. Jest cicha, lekka, tania i występuje w wersjach bezprzewodowych. Natomiast jeśli klawiatura ma być użytkowana przez osobę, która dużo gra lub pisze, to warto zainwestować w klawiaturę mechaniczną. Jest ona znacznie głośniejsza w porównaniu do membranowej, ale za to oferuje znacznie wyższą kulturę pracy oraz długą żywotność. Niemniej, przed zakupem najlepiej udać się do sklepu stacjonarnego i sprawdzić, która klawiatura będzie odpowiadała własnym potrzebom..

Ewolucja Social Media

Redakcja like-a-geek.pl

Nasi redaktorzy to zespół pasjonatów IT, technologii, marketingu i Internetu, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma bogate kompetencje w dziedzinie informatyki, technologii, marketingu internetowego i jest zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwojem w tych obszarach. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu artykułów, które są aktualne, praktyczne i wartościowe dla naszej społeczności czytelniczej. Jesteśmy tu, aby dzielić się cennymi wskazówkami, poradami i nowinkami technologicznymi, które pomogą naszym czytelnikom rozwijać się w obszarze IT, technologii, marketingu oraz internetowych rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?