Strona główna
IT
Tutaj jesteś
IT Zarobki w IT

Zarobki w IT po pierwszej połowie 2023 roku – co warto wiedzieć?

Data publikacji 1 września 2023

Od lat mówi się, że specjaliści IT mogą liczyć na wyjątkowo wysokie wynagrodzenia oraz szereg benefitów pozapłacowych. W ostatnim czasie w tym sektorze nastąpiło jednak bardzo dużo zmian. Były one spowodowane m.in. wojną na Ukrainie, rosnącą popularnością sztucznej inteligencji czy rozwojem handlu internetowego. W tym momencie na wysokość zarobków specjalistów IT wpływa przede wszystkim spowolnienie gospodarcze i wysoka inflacja. Jakie były zarobki w IT w pierwszej połowie 2023 roku?

Zarobki specjalistów IT w Polsce

Od dłuższego czasu mówi się, że specjaliści IT zarówno w Polsce jak i na całym świecie mogą liczyć na wyjątkowo wysokie wynagrodzenia. Warto jednak wiedzieć o tym, iż na dokładną wysokość uzyskiwanych zarobków wpływ ma szereg zróżnicowanych czynników. Różnice w dochodach są niekiedy bardzo duże. Wpływ ma na to m.in. specjalizacja – na najlepsze wynagrodzenia mogą liczyć fachowcy mający wiedzę na temat najpopularniejszych technologii. 

Dodatkowo, istotne jest doświadczenie. Stanowiska dzieli się na trzy kategorie – junior developer, mid developer oraz denior developer. Do tej pierwszej kategorii zaliczają się początkujący programiści, którzy nie mają dużego doświadczenia, dlatego ich zarobki są najniższe. Z kolei mid developerzy to osoby mające już jakieś doświadczenie, dzięki czemu mogą swoje zadania wykonywać samodzielnie. Senior developer to najwyższe stanowisko – są to specjaliści o największej wiedzy i doświadczeniu. Mogą oni kierować ludźmi, nadzorować projekty, a ich wynagrodzenia są zdecydowanie najwyższe. Aby objąć stanowisko senior developera, trzeba najczęściej spełnić wiele warunków a także mieć szerokie portfolio. 

Raport wynagrodzeń 2023: wzrost pensji w IT zahamował

Jak wynika z raportu płacowego “Zarobki w IT – pierwsza połowa 2023″ przygotowanego przez Devire, po raz pierwszy od niema 10 lat wzrost oczekiwań finansowych zahamował. W pierwszym półroczu 2023 roku miała miejsce stabilizacja stawek a także oczekiwań finansowych i budżetów kadrowych w prawie całej branży. 

Jednym z obecnych trendów jest też fakt, iż teraz znalezienie specjalistów IT jest zdecydowanie łatwiejsze. Wynika to z faktu, iż – jak wskazują autorzy raportu – kandydaci są bardziej otwarci na negocjacje. Z kolei pracodawcy, których bolączką są niskie budżety, nie mają takich możliwości, by spełniać bardzo wygórowane oczekiwania kandydatów. Z tego powodu muszą proponować niskie stawki, aby realizowane przez nich projekty mogły zachować rentowność. 

O tym, czy w branży IT mają miejsce podwyżki czy też nie, wpływa w największym stopniu dynamika zatrudnienia. Procesy rekrutacyjne wskazują na to, jaka jest dokładnie kondycja finansowa przedsiębiorstw. Obecnie sytuacja finansowa firm jest zróżnicowana. Ograniczenia budżetowe wynikające z inflacji i spowolnienia gospodarczego powodują, iż oferowanie pracownikom podwyżek jest znacznie trudniejsze. 

Kto może liczyć na podwyżki w IT?

Czy brak podwyżek w IT dotyczy wszystkich specjalistów? Okazuje się, że nie. Przedstawiciele wybranych specjalizacji mogą liczyć na wzrosty wynagrodzeń. Dotyczy to m.in. specjalistów z obszaru Big Data, AI oraz DevOps/Cloud. Ze wskazanego raportu wynika, że specjaliści z długim stażem pracy otrzymują średnie podwyżki wynoszące około 8%. 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat obecnych zarobków w branży IT w raporcie “Zarobki w IT – pierwsza połowa 2023″ przygotowanym przez Devire, na:  https://www.wynagrodzenia.devire.pl/raport-zarobki-it-2023/?_ga=2.119184395.309368749.1692165815-1685685246.1660733714.

Materiał zewnętrzny

Jakie są typy pamięci RAM?

Redakcja like-a-geek.pl

Nasi redaktorzy to zespół pasjonatów IT, technologii, marketingu i Internetu, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma bogate kompetencje w dziedzinie informatyki, technologii, marketingu internetowego i jest zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwojem w tych obszarach. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu artykułów, które są aktualne, praktyczne i wartościowe dla naszej społeczności czytelniczej. Jesteśmy tu, aby dzielić się cennymi wskazówkami, poradami i nowinkami technologicznymi, które pomogą naszym czytelnikom rozwijać się w obszarze IT, technologii, marketingu oraz internetowych rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?